تابلو تبلیغاتی

تابلو تبلیغاتی

طراحی تابلو تبلیغاتی

طراحی تابلو تبلیغاتی بیشتر برای معرفی کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو تبلیغاتی از جنس های مختلفی مانند چلنیوم یا استیل استفاده می شود و برای معرفی بالا سر در مغازه یا فروشگاه کاربرد زیادی دارد.

طراحی تابلو تبلیغاتی

یکی از مهمترین عوامل در طراحی تابلوهای تبلیغاتی طرح تابلو است. امروزه طراحی تابلوهای تبلیغاتی تاثیر بسیار زیادی در روند تبلیغات یک برند دارد، هرچه طراحی این تابلوها زیباتر و چشمگیرتر باشد، مسلماً تاثیرات آن بیشتر خواهد بود.

 قبل از ساخت تابلوهای تبلیغاتی ابتدا آن را طراحی می‌کنند و بهتر است در این کار از طراحان حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید که با این کار آشنایی کافی را داشته و با رنگ و فونت‌ها آشنایی کامل داشته باشند.

اگر طراحی این تابلوها را به کسی که در این کار تبحر ندارد، بسپارید حتی اگر از بهترین و زیباترین متریال ساخته شده باشند، جلوه خوبی نخواهند داشت. برای ساخت یک تابلوی جذاب باید طراح علاوه بر تسلط روی نرم‌افزارهای طراحی دارای ایده‌های نو و خلاقانه باشد. استفاده از خلاقیت در این تابلوها در جذب هرچه بیشتر مشتریان تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین ذکر این نکته لازم است که طراح باید علاوه بر تسلط به کار خود اطلاعات کافی از شغل و یا محصولی که قرار است تبلیغ شود داشته باشد تا بتواند محتوای تبلیغ را هرچه بهتر به مخاطب برساند. در واقع هرچه طراحی این تابلوهای تبلیغاتی هوشمندانه و خلاقانه‌تر باشد وظیفه جذب اولیه به سمت کسب و کار مورد نظر را دارا می‌باشد.

انواع تابلو تبلیغاتی چیست!

تابلوهای تبلیغاتی دارای انواع متفاوت و گوناگونی هستند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم. اولین نوع از تابلوهای تبلیغاتی تابلوی چلنیوم است، تابلوی چلنیوم دارای انواع مختلفی از جمله پانچ، پلکسی دوبل و… است که طراحی هر یک از آنها از دیگری متفاوت است و تابلو چلنیوم یکی از انواع تابلوهای مدرن تبلیغاتی است که تنوع زیادی نیز دارد که از مزیت‌های این نوع از تابلوهای تبلیغاتی می‌توان به برجسته بودن، مصرف برق پایین، تنوع بالا، طول عمر بالا و… اشاره کرد.

نوع بعدی تابلوهای تبلیغاتی تابلو نئون است، تابلوهای نئون با استفاده از حرارت ساخته می‌شوند و قبل از اجرای آن مانند تابلوهای دیگر باید طراحی شوند و طراح قبل از هر کاری طراحی تابلو را با استفاده از نرم‌افزار انجام می‌دهد و سپس این طرح توسط دستگاه پلاتر بر روی کاغذ پیاده سازی می‌شود. اگر طراحی تابلوهای تبلیغاتی همراه با خلاقیت باشد، می‌تواند بر زیبایی آن بیفزاید.

نوع دیگر تابلوهای تبلیغاتی تابلو لایت باکس است. تابلو لایت باکس یکی از پرطرفدارترین انواع این تابلوها است که از آن در مکان‌های مختلفی از جمله فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، ترمینال و… استفاده می‌شود و یکی از کاربردهای اصلی این تابلو در سردر فروشگاه‌ها می‌باشد. همانطور که از نام این تابلو پیداست این تابلو در ابتدا به صورت یک جعبه ساخته شده و سپس در آن توسط لامپ اس ام دی و یا مهتابی نورپردازی می‌شود و جنس قاب این تابلوها از جنس آلومینیوم است و بسته به نوع سفارش می‌تواند بزرگتر و یا کوچکتر باشد.

در این تابلو نیز مانند انواع دیگر تابلو های تبلیغاتی طراحی، حرف اول را به منظور جذب مخاطب می‌زنند. تابلو حروف برجسته نوع دیگری از تابلوهای تبلیغاتی است در این نوع تابلو حروفی که تبلیغات در قالب آن‌ها نوشته شده به صورت برجسته است و همین حروف برجسته آنها را از دیگر تابلوهای سطح شهر متمایز می‌کند.

 از انواع تابلوهای حروف برجسته می‌توان به تابلو حروف فلزی، نئون پلاستیک، چلنیوم، لبه سوئدی، حروف استیل و… اشاره کرد. در این نوع از تابلو نیز باید به طراحی آن بسیار توجه کرد چرا که فقط یک طراحی منحصر به فرد می‌تواند موجب تمایز آن با دیگر تابلوها شود.

در طراحی تابلوهای تبلیغاتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تابلوهای تبلیغاتی یکی از موثرترین ابزارهای تبلیغاتی هستند که نقش بسزایی در جذب مشتری دارند و روز به روز استفاده از آنها در حال گسترش است. در طراحی تابلوهای تبلیغاتی نکاتی وجود دارد که رعایت آنها موجب افزایش تاثیر تابلو ها خواهد شد. از مهمترین این نکات عبارتند از:

  1. استفاده از عناصر مرتبط با کسب و کار

باید در تابلوهای تبلیغاتی از عناصر و ارکان مرتبط با کسب و کار استفاده کرد تا در نگاه اول مخاطب متوجه محتوای حوزه فعالیت کسب و کار شود.

  1. عدم شلوغ کردن تابلو

در طراحی تابلوهای تبلیغاتی باید از طرح‌های شلوغ اجتناب کرد تا بتواند در نگاه اول پیام را به مخاطب برساند و مخاطب با نگاه کردن به آنها سردرگم نشود. همیشه سادگی معیاری برای زیبایی بوده است از این رو برای طراحی‌های تابلو نیز باید از طرح‌های ساده و عامه پسند استفاده کنید.

  1. در نظر داشتن نوع فعالیت

برای طراحی تابلوهای تبلیغاتی باید در نظر داشت که برای چه حوزه‌ای تابلوی تبلیغاتی طراحی می‌شود چرا که طراحی آنها برای هر کسب و کاری با کسب و کار دیگر متفاوت است و نمی‌توان از یک الگو و طرح ثابت برای همه مشاغل استفاده کرد، چرا که به جای جذب مشتری نتیجه عکس خواهد داشت.

  1. استفاده از نورپردازی

نورپردازی به طور قابل توجهی به افزایش جذابیت تابلوها کمک می‌کند و این نورپردازی یا در قالب حروف‌ها و یا در پس زمینه تابلوها خودنمایی می‌کنند. لامپ‌های به کار رفته در زمینه و حروف تابلوها متفاوتند و نورپردازی زمینه‌ از طریق لامپ ال ای دی و نورپردازی حروف به کمک لامپ‌های اس‌ام‌دی صورت می‌گیرد.

  1. استفاده از رنگ‌های مناسب

استفاده از رنگ‌های جذاب در افزایش جذابیت تابلوهای تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند در افزایش جذب مشتریان کمک کند. انتخاب رنگ تابلوها باید متناسب با کسب و کارها صورت بگیرد، به طور مثال اگر می‌خواهید تابلوهای تبلیغاتی سردر یک فروشگاه لباس کودک را طراحی کنید بهتر است از رنگ‌های شاد کمک بگیرید.

  1. استفاده از شعار مناسب

استفاده از شعار تبلیغاتی خاص و جدید می‌تواند برای مشتری تازگی داشته و توجه او را بیشتر به کسب و کار مورد نظر جلب کند‌. برای انتخاب شعار در تابلوهای تبلیغاتی باید از متن‌های طولانی و تکراری اجتناب کرد تا خواندن آن برای مشتری خسته کننده نباشد.

  1. ثبت لوگو

افزودن ثبت لوگو در تابلوهای تبلیغاتی می‌تواند بر ماندگار شدن لوگو در ذهن مخاطب تاثیر زیادی داشته باشد چرا که حافظه تصویری افراد بسیار قوی است و از این طریق با جذب افراد جدید به شما کمک خواهد کرد.

  1. بهره گرفتن از گرافیست حرفه‌ای

بهره گرفتن از گرافیست حرفه‌ای تاثیر زیادی در طراحی تابلو دارد چرا که هرچه مشخصه‌های یک تابلوی خوب را رعایت کرده باشید ولی تابلو دارای طراحی اصولی نباشد تاثیر خود را نخواهد گذاشت.

  1. نصب در محل مناسب

 محل نصب تابلوهای تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال اگر تابلوی تبلیغاتی یک فروشگاه بر سردر فروشگاه نباشد و در فاصله دورتر باشد فایده‌ای نخواهد داشت. همچنین تابلوهای تبلیغاتی باید در جایی نصب شوند که مخاطب بتواند به راحتی آن را دیده و محتوای آن را درک کند.

تاثیر پیام مناسب برای تابلو تبلیغاتی

پیام تبلیغاتی باید به گونه‌ای باشد که در نگاه اول توجه بیننده را جلب کند و تاثیر زیادی روی او بگذارد. در طرح پیام‌های تبلیغاتی باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیریم تا بتوانیم بهترین متن را برای تابلوهای تبلیغاتی انتخاب کنیم.

اولین فاکتور جلب توجه تابلو تبلیغاتی است و همه افراد در طول روز با انواع تبلیغات روبرو می‌شوند و آنقدر آنها را می‌شنوند که بعد از چندین بار برای آنها کلیشه‌ای می‌شود یا اینکه سبک این تبلیغات آنقدر شبیه هم است که دیگر تاثیری بر روی مخاطب نخواهد داشت.

در این میان پیامی موفق است که برای مخاطب تازگی داشته و حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد پس بنابراین باید از پیام‌هایی در این تابلوها استفاده شود که خلاقانه باشد. فاکتور دوم که لازم است پیام‌های تبلیغاتی داشته باشد این مورد است که ایجاد نیاز و انگیزه کند، به طور مثال اگر قصد تبلیغ کالایی را دارید باید در ابتدا در مورد مضرات و  نبود آن صحبت کنید تا در مخاطب ایجاد نیاز و انگیزه کند و حال اگر این متن همراه با شعارهای جذاب و جدید باشد تاثیر بیشتری خواهد داشت.

فاکتور سوم این است که قابل درک باشد یعنی نباید از متن‌های غیر قابل درک استفاده کنید تا مخاطب بتواند آن را درک کند البته گاهی نوعی پیچیدگی در کنار جذابیت می‌تواند مخاطب را به چالش بکشد.

نحوه ساخت تابلو تبلیغاتی

ساخت تابلو نیز مانند هر وسیله دیگری دارای مراحل مختلف ساخت است که مرحله اول ساخت تابلوهای تبلیغاتی طراحی آن است. طراحی تابلوهای تبلیغاتی به کمک نرم‌افزارهای کرل و اتوکد صورت می‌گیرد، در این مرحله نوع فونت، سایز آن، ضخامت حروف و… در آن مشخص می‌شود.

مرحله بعد از طراحی انداختن طرح مورد نظر بر روی صفحه‌هایی از جنس پلکسی گلاس است که شیشه‌ای و شفاف هستند و مرحله ی بعدی درآوردن طرح مورد نظر از روی این صفحه‌های پلکسی گلاس با کمک لیزر است، این مرحله پیچیدگی خاصی ندارد و می‌توان گفت مرحله‌ای به نسبت ساده‌ای است.

پس از آن مرحله انتخاب رنگ است که مرحله مهمی به شمار می‌آید، چرا که اصلی‌ترین جلوه یک تابلو به رنگ آن بستگی دارد و استفاده نادرست از رنگ‌ها ممکن است زیبایی و جلوه تابلو را از بین ببرد.

مرحله بعد رنگ آمیزی حروف است که برای ثابت ماندن آنها، آن را بر روی یک میز کار آهنی و یا آهنربایی مخصوص می‌گذارند. مرحله بعدی قرار دادن این حروف بر روی صفحه ای مناسب که در برابر نور خورشید و باد و باران مقاوم است می‌باشد. جنس این صفحات معمولاً از ورقه‌های کامپوزیت و یا پی‌وی‌سی می‌باشد و مرحله آخر نیز نصب تابلوی مورد نظر در محل مناسب است.

عوامل موثر در تابلو تبلیغاتی خوب

عوامل بسیاری در خوب و کاربردی بودن یک تابلوی تبلیغاتی موثر است که اگر این موارد در اجرای آنها رعایت شود، بسیار تاثیرگذار خواهند بود. یکی از عوامل موثر نورپردازی است. یک طراح و تابلوساز ماهر می‌داند که نورپردازی تابلو در روز و شب باید چگونه باشد و از چه روشنایی در آن استفاده شود. بسته به اینکه تابلوی تبلیغاتی برای چه نوع کسب و کاری استفاده می‌شود، نحوه نورپردازی آن متفاوت است.

عامل دوم استفاده از متریال با کیفیت است که در طول زمان دچار آسیب نشود، یک تابلوساز حرفه‌ای می‌داند که کاربرد این تابلو چیست و بسته به نوع آن از چه متریالی باید استفاده شود تا بتواند مخاطب را به خود جذب نماید. داشتن اطلاعات کافی و شناخت لازم در مورد کسب و کار مورد نظر از دیگر عوامل موثر در تابلو تبلیغاتی است،چرا که طراحی تابلوهای تبلیغاتی باید متناسب با کسب و کارها صورت بگیرد و بهتر است تابلو ساز با صاحبان کسب و کار مشورت کرده و برای ساخت تابلو از اطلاعات آنها بهره بگیرد.

عامل موثر دیگر در تابلوهای تبلیغاتی خوب قیمت آنها است باید دید که توانایی مالی کارفرما چقدر است و چه میزان می‌خواهد برای تابلو هزینه کند. اگر توانایی مالی کارفرما بالا باشد و بتواند تابلوی تبلیغاتی جامع و کاملی را سفارش دهد، قطعاً تاثیر آن بر کسب و کار او بیشتر خواهد بود.