طراحی تراکت

طراحی تراکت و طراحی فلایر

طراحی تراکت یا طراحی فلایر یکی از اقلام تبلیغاتی است که با قیمت پایین، بازدهی بالایی را برای کسب و کار ایجاد می کند.

طراحی تراکت یا فلایر نسبت به کاتالوگ و بروشور پرستیژ کمتری دارد و برای تبلیغات شهری و نمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر شما هم قصد دارید تا تبلیغات گسترده ای را در شهر قم انجام دهید، می توانید از تراکت یا فلایر در سایز های متختلف استفاده کنید.

طراحی تراکت یا فلایر

 امروزه روش‌های تبلیغات بسیار متنوع هستند و شرکت ها از روش‌های گوناگونی جهت تبلیغات کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

استفاده از ست‌های اداری به ویژه فلایر یا تراکت یکی از روش‌های تبلیغات چاپی است و اگر این تبلیغات توام با خلاقیت باشند، تاثیرات آنها را چند برابر خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است برای تبلیغات محصول خود به گزینه ای فراتر از یک طراحی تراکت احتیاج داشته باشید که در این مواقع استفاده از فلایر ها گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

فلایر ها از تراکت‌ها جامع‌تر ولی از کاتالوگ‌ها خلاصه‌تر هستند و صاحبان کسب و کارها می‌توانند با کمک فلایرهای تبلیغاتی در ابعادی بزرگتر از A4 وA5  محتواهای تبلیغاتی خود را چاپ کرده و به مشتری ارائه دهند. این فلایرها معمولاً در سایز A4 هستند و سایز استاندارد آنها همان A4 می‌باشد.

 فلایر های تبلیغاتی معمولاً به صورت تک برگ طراحی می‌شوند و در یک طرف از آنها تصویر محصول و در طرف دیگر توضیحات مربوط به آن درج می‌شود. تراکت‌ها نیز کاغذهای چاپی جهت تبلیغات هستند اما سایز آنها حدود A5 و یا کمتر است و فلایر و تراکت با هم تفاوت‌هایی دارند که این تفاوت‌ها هم در زمینه طراحی و هم چاپ است ولی وظیفه هر دوی آنها یکسان و هر دو در جهت تبلیغات کاربرد دارند.

فلایر تبلیغاتی چیست؟

همیشه شرکت ها و سازمان ها از تبلیغات برای معرفی کسب و کارهای خود استفاده می‌کنند و هرچه این تبلیغات خلاقانه‌تر باشد، اثر بیشتری بر مخاطب خواهد گذاشت.

جهت تبلیغات کسب و کارها باید موارد گوناگونی را در نظر گرفت تا بهترین نتیجه حاصل شود. تبلیغات را می‌توان جایگزین بازاریابی کرد و از این طریق می‌توان هزینه بازاریابی را از برنامه شرکت حذف کرد و از آن جهت تبلیغات موثرتر استفاده کرد که یکی از روش‌های تبلیغات جهت معرفی کسب و کارها استفاده از فلایر است.

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که فلایر چیست؟ فلایر در واقع کاتالوگ‌های تک برگی هستند که در آنها موضوعات مربوط به یک محصول نوشته شده است، معمولا یک طرف این فلایر ‌ها تصاویر مربوط به محصول و در طرف دیگر آن توضیحات مربوط به آن نوشته می‌شود.

فلایر ها معمولاً برگه‌های دو صفحه‌ای هستند که درون فولدرهای تبلیغاتی نگهداری می‌شوند و از این رو کاربرد این فلایرها زمانی است که نیاز به معرفی محصولی جدید است ولی به دلیل کم یا اضافه شدن این محصولات نمی‌توان آنها را در قالب کاتالوگ‌های به هم پیوسته گنجاند.

اما با استفاده از فلایر های تبلیغاتی می‌توان تبلیغ مربوط به محصول را به راحتی کم یا اضافه کرد، در واقع فلایرها گزینه جامع‌تر از تراکت‌ها ولی خلاصه‌تر از کاتالوگ می‌باشد.

تفاوت فلایر با تراکت تبلیغاتی چیست؟

فلایر و تراکت‌های تبلیغاتی تفاوت‌هایی با هم دارند که موجب تمایز در استفاده و کاربرد آنها شده است، تراکت‌های تبلیغاتی به نسبت فلایرها ساده‌تر و دارای اطلاعات محدودتری هستند. هر کدام از تراکت‌ها و فلایرهای تبلیغاتی کاربرد خاص خود را دارند و نمی‌توان آنها را جایگزین یکدیگر کرد.

دلیل کاربرد متفاوت آنها نیز به تفاوت در کاربرد آن ها برمی‌گردد. از جمله تفاوت تراکت‌ها و فلایرها شامل موارد زیر است:

 • کاربرد: تفاوت اول به کاربرد تراکت و فلایر برمی‌گردد و اطلاعات موجود در تراکت محدود است و هدف اصلی آن ایجاد ارتباط میان کسب و کار و مخاطب است اما هدف اصلی و کاربرد فلایر در ارائه اطلاعات است. فلایر برای معرفی خدمت محصول جدید و یا ارائه اطلاعات خاص در مورد محصول کاربرد دارد‌.
 • گرماژ کاغذ: کاغذهای مورد استفاده در تراکت‌های تبلیغاتی دارای گرماژ پایین هستند یعنی نازک‌تر بوده و دارای کیفیت پایینتری می‌باشند، اما کاغذهای مورد استفاده در فلایرها دارای گرماژ بالاتر بوده و حتی گاهی برای کیفیت بیشتر از روکش‌های سلفونی استفاده می‌شود.
 • ابعاد: ابعاد تراکت‌ها A4 و کوچکتر بوده اما ابعاد فلایر A4 و یا بزرگتر است.
 • هزینه چاپ: طراحی تراکت و فلایرها در هزینه چاپ آنها تاثیرگذار است اما به طور کلی هزینه چاپ تراکت از فلایر پایین‌تر است.

کاربردهای فلایر تبلیغاتی

 جایگزین کردن فلایر تبلیغاتی به جای تراکت‌های تبلیغاتی دلایلی دارد که شرکت‌ها را مجاب به این کار می‌کند. قاعدتاً کاربرد فلایر های تبلیغاتی با تراکت‌های تبلیغاتی متفاوت است که ما قصد داریم در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره کنیم‌ مهمترین کاربردهای فلایر تبلیغاتی عبارت است از:

 • اطلاع رسانی درباره محصولی خاص در ایونت‌ها و همایش‌های مختلف اجتماعی
 • اطلاع رسانی جهت معرفی یک سازمان یا یک کسب و کار جدید
 • استفاده جهت معرفی خدمتی نوین و یا شخص و محصول جدید
 • جلب نظر بیشتر مخاطبان و مشتریان هدف
 • ارائه اطلاعات مفید و جامع درباره یک محصول و یا ارائه یک خدمت جدید و نوین
 • ارائه به روز اطلاعات کسب و کار
 • اعلام حمایت از رویدادهای سیاسی، اجتماعی، مذهبی و…

موارد مهم در طراحی و استفاده از فلایر

برای طراحی فلایر های تبلیغاتی لازم است مواردی را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. هزینه طراحی فلایر از چاپ تراکت بیشتر است و هرچه در طراحی آن دقت بیشتری شده باشد هزینه آن بالاتر می رود که از مهمترین موارد در طراحی فلایرها عبارت است از:

 • انتخاب فونت جذاب و خوانا: محتوا ی فلایر باید با فونت نوشته‌های آن هماهنگی داشته و همچنین خوانا باشد، به طور مثال اگر فلایر برای رده سنی نوجوانان طراحی شده باید دارای فونتی متفاوت و جذاب باشد.
 • سایز: سایز فلایرها معمولاً A4و یا بزرگتر است.
 • طراحی: طراحی فلایرها باید خلاقانه بوده تا از ایجاد یکنواختی در آن جلوگیری شود.
 • رنگ: رنگ فلایرهای ست باید با وجود تنوع با یکدیگر هماهنگ باشد تا از یکنواختی تراکت‌ها جلوگیری کند ولی در عین حال از به کار بردن رنگ‌های زیاد در آنها خودداری شود.
 • دورو بودن فلایر:کاغذ فلایر باید دورو باشد تا در یک طرف آن تصاویر مرتبط و طرف دیگر آن توضیحات مربوطه نوشته شده باشد.
 • گرماژ: گرماژ کاغذهای فلایر باید بالای ۱۰۰ گرم باشد و از این نوع کاغذ برای چاپ آنها استفاده شود.
 • روکش: فلایرها وظیفه معرفی محصولات جدید را دارند از این رو برای فلایر هایی که معرف کالاهای لوکس هستند باید از روکش سلفون استفاده کرد، همچنین برای جذابیت بیشتر تراکت‌ها می‌توان از لمینت یا یووی استفاده کرد.

موارد مهم در طراحی تراکت

یکی از موثرترین روش‌های تبلیغات استفاده از تراکت‌ها است و تراکت‌ها می‌توانند با هزینه اندک خدمات موثری را ارائه دهند و نقش بازاریابی را برای کسب و کار شما ایفا کنند.

 رعایت یک سری اصول در طراحی تراکت‌های تبلیغاتی موثر است تا این تراکت ها بهترین نتیجه را در جهت تبلیغات کسب و کار ما داشته و چشمگیر و جذاب باشند. از جمله اصول مهم در طراحی تراکت‌ها عبارت است از:

 • استفاده از فونت زیبا و خوانا: وجود هماهنگی در انتخاب فونت در طراحی تراکت بسیار مهم است و فونت در طراحی تراکت باید با کسب و کار دارای همخوانی بوده و در عین حال خوانا باشد.
 • انتخاب تیتر مناسب: قبل از انتخاب تیتر در طراحی تراکت باید به خوبی فکر کرد تا تیتری جذاب را برای آن انتخاب کنید تا در نگاه اول موجب جذب مخاطب شود. تیتر باید در عین جذاب بودن با عنوان کسب و کار مرتبط باشد و مخاطب با خواندن تیتر متوجه محتوای تراکت شود.
 • پررنگ کردن مزیت‌ها و آفرهای ویژه: طراحی تراکت‌ها باید به گونه‌ای باشد که در آنها وجود مزیت‌ها و تخفیفات ویژه در نگاه اول جلب نظر کند.
 • محتوای کوتاه و مختصر: متن تراکت‌ها باید مختصر و مفید بوده اما در عین حال مهم‌ترین نکات در آن ذکر شده باشد. همچنین متن انتخابی برای تراکت‌ها باید مناسب بوده و به درستی انتخاب شود تا مشتری بتواند به راحتی محتوای آن ها را دریافت کند. از وجود غلط املایی در این تراکت‌ها باید خودداری کرد چرا که موجب بی‌ارزشی تراکت شما خواهد شد.
 • شناختن جامعه هدف: شناختن جامعه هدف در طراحی تراکت‌ها بسیار مهم است چرا که محتوا و لحن تراکت‌ها باید متناسب با جامعه هدف صورت بگیرد. برای شناختن مخاطب خود باید زمان زیادی را صرف کنید تا بتوانید پیام خود را به آنها منتقل کنید.
 • فرمت: فرمت فایل طراحی شده توسط شما بر خروجی کار اثرگذار است.فرمت‌های انتخابی در چاپ تراکت‌ها می‌تواند یکی از انواع Tiff , pdf , Jpegباشد اما بهترین آنها فرمت pdf است چرا که کیفیت و فونت عکس‌ها به صورت اورجینال خود حفظ می‌شود