7 کاربرد مهم موشن گرافیک

موشن گرافی

موشن گرافی یا موشن گرافیک

موشن گرافیک یا موشن گرافی به معنی ایجاد حرکت و انیمیشن در طرح های گرافیک و تصویرسازی و نقاشی است که برای کارهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

موشن گرافیک چیست؟

در عصر کنونی به دلیل گستردگی مشاغل و حرفه‌های مختلف یکی از روش‌های پیروزی در عرصه ی رقابت تبلیغات می‌باشد که روش‌های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد که بایستی آنها را به شیوه ای خلاقانه و جذاب به کار برد تا بتوان نتیجه ی مطلوبی از آن گرفت.

صاحبین کسب و کارها می‌توانند با شیوه‌های مختلف تبلیغاتی به دیده شدن محصولات و خدمات خود کمک کنند.

 موشن گرافیک یکی از روش‌های تبلیغات است که بسیار محبوب و پر کاربرد می باشد که به تصاویر گرافیکی که دارای حرکت می‌باشند، موشن گرافیک گفته می‌شود.

موشن گرافیک به معنای حرکت و پویایی است که تلفیق آن با گرافیک به معنای گرافیک در حال حرکت می‌باشد و موشن گرافیک از تصاویر گرافیکی در حال حرکت، متن، لوگو و … تشکیل شده است که منتقل کننده ی محتوا و پیام خاصی می‌باشد.

 موشن گرافیک یک روش بسیار موثر و جذاب است که می‌تواند در زمان کمی مفهوم را به بیننده برساند که به دلیل متحرک بودن و داشتن صدا برای مخاطبین بسیار جذاب می‌باشد و می‌تواند نظر افراد زیادی را جلب کند. 

موشن گرافیک را می‌توان به صورت دو بعدی و سه بعدی و … طراحی کرد. موشن گرافیک یکی از شغل‌های پردرآمد نیز محسوب می‌شود و بازار کار خوبی را دارد و با استفاده از نرم‌افزارهای افتر افکت و فتوشاپ و ایلاستریتور و دیگر نرم‌افزارها قابل طراحی می باشد.

 کسب و کارها و مشاغل مختلف می‌توانند با استفاده از موشن گرافیک محصولات و خدماتی را که ارائه می‌دهند، به افراد معرفی کنند. مخاطبین با دیدن این تصاویر متحرک و جذاب آن برند، محصول یا خدمات را در ذهن خود ثبت خواهند کرد که یک موشن گرافیک جذاب و با کیفیت می‌تواند افراد زیادی را به سمت برند شما جذب کند و سبب شود تا آنها تصویر خوبی از شما در ذهن داشته باشند.

 موشن گرافیک اگر توسط افراد با مهارت و با تجربه انجام شود، می تواند بسیار مؤثر واقع شود و موشن گرافیک در دیجیتال مارکتینگ کاربرد فراوانی داشته و افراد سعی می‌کنند با طراحی و اجرای آن برند و محصولاتشان را به دیگران معرفی کنند.

کاربرد موشن گرافیک

 در دنیای دیجیتال ابزار های مختلفی برای انتقال پیام و مفاهیم به مخاطبین وجود دارد که موشن گرافی یکی از راه‌های انتقال پیام و مفاهیم در زمان کوتاهی می‌باشد. در میان تولید محتواهای مختلفی که وجود دارد، محتوای تصویری تاثیرگذاری بیشتری در جذب مخاطبین دارد.

از مهم‌ترین کاربردهای موشن گرافی استفاده از آنها در تبلیغات می‌باشد که صاحبین کسب و کارهای مختلف می‌توانند با استفاده از موشن گرافی یک معرفی کوتاه اما تاثیرگذار از محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌دهند، داشته باشند و از کاربردهای موشن گرافی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • در زمینه ی تبلیغات و برندینگ
 • صنعت سینما و تلویزیون
 • انتقال مفاهیم آموزشی
 • طراحی وب سایت
 • شبکه‌های اجتماعی
 • طراحی لوگوی گرافیکی
 • لوگوموشن

صاحبین کسب و کارهای مختلف به منظور معرفی محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند، می‌توانند از موشن گرافی که حاوی لوگو، پیام، تصاویر متحرک و.. می باشد، استفاده کنند.

تا بتوانند مفاهیم و پیامهای خود را به بینندگان منتقل کنند و با استفاده از موشن گرافی می‌توان به تبلیغ و معرفی محصولات و خدمات یا انتقال محتواهای آموزشی و سرگرمی استفاده نمود.

استفاده از موشن گرافی سبب می‌شود مخاطبین از صفحات اجتماعی و وب سایت شما دیدن کنند و اگر جذاب و با کیفیت باشد، صفحات اجتماعی شما را ترک نکنند و درصدد لایک، کامنت، سیو و به اشتراک گذاشتن پست شما برآیند. در واقع اهداف موشن گرافی می‌تواند تبلیغات و برندینگ و یا آموزش و سرگرمی باشد.

شما صاحب هر کسب و کاری که هستید می‌توانید از موشن گرافی بهره ی کافی را برده و با بکار گیری آن از مزایای آن بهره‌مند شوید.

 طراحی لوگوهای گرافیکی یا موشن گرافیک یکی از کاربردهای موشن گرافی می‌باشد که تاثیر بسزایی در جلب توجه افراد دارد و می‌تواند بیشتر از لوگوی ثابت در ذهن مخاطبین ماندگار شود.

لوگو موشن یکی از ابزارهای هویت بصری برندها می‌باشد که می‌تواند در جذب افراد بسیار تاثیرگذار باشد و سبب شود مخاطبین تصویر ذهنی خوبی از شما و حرفه‌ای که دارید داشته باشند.

نرم‌افزارهای موشن گرافیک

برای طراحی موشن گرافی از نرم‌افزارهای مختلفی استفاده می‌شود که ا آن جمله نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ، افترافکت، پریمیر، ایلاستریتور، مایا، نیوک و… را نام برد که این نرم افزارها از پرکاربردترین آنها می‌باشند.

می‌توان گفت  افتر افکت و فتوشاپ از اولین و مهم‌ترین نرم‌افزارهای قابل استفاده در موشن گرافی می‌باشند که افتر افکت با داشتن ابزارها و امکانات مختلفی که دارد به طراحان در این زمینه کمک فراوانی برای تولید موشن گرافی می‌کند و از دیگر نرم‌افزارهای پرکاربرد و مهم فوتوشاپ و  ایلاستریتور است که طراحان می‌توانند از آن بهره ی کافی را ببرند.

موشن گرافیک‌های جذاب و زیبا را تولید کنند. در نرم‌افزار ایلاستریتور با کمک وکتور می‌توان طراحی‌ها را انجام داد این نرم‌افزارها به واسطه ی داشتن ابزارها و امکانات خوبی که دارند دست طراحان را برای تولید موشن گرافی باز گذاشته تا آنها بتوانند یک موشن گرافی جذاب و با کیفیت را تولید کنند و انتقال محتوا و پیام‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

آشنایی کامل با این نرم‌افزارها و نحوه ی کار با آنها برای ساخت لوگو موشن ضروری بوده و طراحان بایستی به این امر توجه کافی داشته باشند.

چه نکاتی را در ساخت موشن گرافیک باید رعایت کرد؟

برای اینکه موشن گرافی تاثیرگذار واقع شود و در ذهن مخاطب ماندگار شود بایستی در ساخت آن نکاتی را رعایت کنید که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • داشتن ذهنی خلاق و پویا در ساخت موشن گرافی بسیار کمک کننده بوده طراحان با ایده‌ها و خلاقیت‌هایی که دارند می‌توانند موشن گرافی های جذاب و زیبا را خلق کنند.
 • نوآور باشید و کارهای تکراری دیگران طراحان را به کار نگیرید چرا که این امر می‌تواند نتیجه ی عکس در پی داشته باشد و از کیفیت و حرفه‌ای بودن شما بکاهد.
 • ویدیوی ساخته شده می‌بایست کوتاه و تاثیرگذار باشد در صورتی که زمان آن زیاد و توضیحات اضافه داشته باشد، می‌تواند برای بیننده خسته کننده باشد.
 • هدفتان از موشن گرافی را مشخص کرده و سپس مطابق با آن به طراحی و ساخت آن بپردازید.
 • ویدیو ساخته شده بایستی قابل فهم بوده و بیننده با دیدن آن به پیام و محتوای آن پی ببرد.
 • تصاویر را مطابق با متن پیش ببرید یعنی بایستی با یکدیگر هماهنگ باشند.
 • آشنایی کامل با نرم‌افزارهای ساخت موشن گرافیک از ضروریات این امر می باشد.
 • آشنایی با سبک‌های مختلف برای ساخت موشن گرافی می‌تواند به طراحان کمک زیادی کند.
 • سناریو نویسی از ضروریات ساخت موشن گرافی می‌باشد.
 • با رعایت نکات گفته شده می‌توان یک لوگوموشن با کیفیت و تاثیرگذار تولید کرد تا توجه مخاطبین با دیدن آن به سمت شما و برندتان جلب شود.

مزایای ساخت موشن گرافیک

موشن گرافی به دلیل تحرک و پویایی و صداگذاری می‌تواند برای مخاطبین بسیار جذاب و دلنشین باشد و سبب شود افراد از شما و کسب و کاری که دارید یک تصویر ذهنی خوبی داشته باشند و به واسطه ی حس خوبی که آنها با دیدن موشن گرافی می‌گیرند.

 شما را به خاطر سپرده و به مشتری همیشگی شما تبدیل شوند و در صورت نیاز به محصولات و خدمات مورد نظر شما اولین انتخاب آنها باشید.

 شما می‌توانید با طراحی یک سناریوی جذاب و خلاق یک موشن گرافی تاثیرگذار بسازید و حس وفاداری و اعتماد مخاطبین خود را افزایش دهید. استفاده از موشن گرافی در بستر فضای مجازی به دلیل گستردگی و فراگیر بودن شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، یوتیوب و… نظر افراد زیادی را به سمت شما جلب خواهد کرد.

 استفاده از موبایل و لپ تاپ در بین افراد در طول روز بسیار رایج بوده و آنها زمان قابل توجهی را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند که از همین رو یکی از پرنفوذترین روش‌های تبلیغات در بستر فضای مجازی می‌باشد.

شما می‌توانید لوگو موشن ساخته شده خود را در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار و پربازدید قرار دهید و بازخورد بسیار خوبی از آن بگیرید.

 در شبکه‌های اجتماعی تعامل بین افراد بالا بوده و در صورت گذاشتن یک پست جذاب و زیبا می‌توانید به فراگیر شدن آن در شبکه‌های اجتماعی و دیده شدن توسط افراد فراوانی کمک شایانی کنید.

شما در هر حرفه و کسب و کاری که هستید، اگر قصد برندینگ و شناخته شدن محصولات و خدمات خود را دارید، موشن گرافی یکی از بهترین و جذاب‌ترین روش‌های تبلیغات است که می‌توانید از آن بهره ببرید و منجر به افزایش فروش و رونق کسب و کار شما شود.

 موشن گرافی از مشاغلی می باشد که در ایران بازار کار خوبی دارد از موشن گرافی می‌توان برای انتقال مفاهیم و محتواهای مختلفی استفاده نمود و امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در بین افراد جامعه استفاده از بستر اینترنت یکی از بهترین گزینه‌های تبلیغات می‌باشد.