چاپ

مشاوره چاپ و ناظر چاپ

یکی از دغدغه های کسانی که قصد چاپ المان های تبلیغاتی یا چاپ کتاب را دارند این است که خروجی نهایی چاپ به درستی انجام شود.

مشاور و ناظر وظیفه نظارت بر مراحل آن، صفحه بندی و رنگ بندی کار را به عهده دارند.

 اگر شما هم قصد اینکار را دارید یا میخاهید از بهترین چاپخانه های قم برای این امور استفاده کنید، می توانید از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

مشاوره چاپ چیست

اکثر اوقات ممکن است عدم ناآگاهی از یک موضوع باعث شود تا فرد به سمت موضوعی نرفته و شخص را از انجام آن کار باز دارد. این موضوع در کتاب نیز صدق می‌کند و ممکن است شخصی به دلیل عدم آگاهی، از کتاب خود امتناع کند، اینجاست که مشاوره کتاب اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

در مشاوره، مشاور تمامی سوالات و ابهامات ذهنی نویسنده را برطرف کرده و نقشه کلی راه توسط او به نویسنده نشان داده می‌شود.

هزینه کتاب بالاست از این رو قبل از اقدام به چاپ باید با مشاوره  مشورت کنید وگرنه موجب هدر رفت وقت و هزینه شما خواهد شد. همچنین ذکر این نکته نیز الزامی است که باید در این زمینه با کسی مشورت کنید که در این حوزه مهارت کافی داشته باشد.

چاپ کتاب یکی از تخصصی‌ترین مشورت‌هایی است که باید در آن از افراد متخصص بهره گرفت چرا که کتاب یک اثر هنری است که سالیان سال ماندگار بوده و یک اشتباه کوچک در آن موجب هدر رفت زحمات نویسنده خواهد شد.

نگرانی نویسندگان راجع به حوزه چاپ و نشر کتاب موجب می‌شود تا گاهی آثار با ارزش آنها نرسد و افراد بسیاری از تاثیرات آنها محروم بمانند بنابراین مشورت با مشاوران برای نویسندگان می‌توان موجب روشنی بخشی راه آنها شود.

چرا به مشاوره چاپ نیازمندیم

همه افراد برای ورود به هر زمینه‌ای در ابتدا به دنبال متخصصان آن می‌روند تا در همان ابتدای کار فوت و فن‌های مربوط به کار را یاد بگیرند و در واقع مسیر را به روشنی ببینند.

همچنین این نیاز وجود دارد که افراد برای ورود به هر زمینه‌ای از پیچیدگی‌های راه خبر داشته باشند تا در ادامه به مشکل بر نخورند. از آنجایی که هزینه چاپ بالاست لازم است که بدون آگاهی در این مسیر قدم نگذارید تا محتمل هزینه‌های هنگفتی نشوید.

از طرفی به دلیل وجود مشاوران بسیار در این زمینه ممکن است با فردی که دانش لازم را ندارد مشورت کرده ولی به نتیجه دلخواه نرسید.

از این رو فقط مشورت با افراد متخصص به شما کمک خواهد کرد که همچنین یک مشاور چاپ درست و اصولی می‌تواند به افزایش اعتبار شما کمک کند، در صورتی که یک انتخاب اشتباه نیز می‌تواند اعتبار شما را زیر سوال ببرد.

اگر شما قصد دارید یک اثر بی‌نقص و ماندگار را خلق کنید که در گذر زمان نه تنها کهنه نشود بلکه هر روز به جذابیت آن افزوده شود باید حتما قبل از آن تجربیات مشاورین متخصص این زمینه کمک بگیرید و ذکر این نکته نیز الزامی است که مجموعه انتشاراتی که برای این کار کمک می‌گیرید دارای تیم اجرایی متخصص باشد.

آیا مشاوره چاپ کتاب هزینه‌ای دارد

اکثر انتشارات خدمات مشاوره را رایگان انجام می‌دهند ولی در عین حال تمام سوالات شما را پاسخ می‌دهند اما در این میان انتشاراتی‌هایی هم هستند که در قبال این خدمات هزینه دریافت می‌کنند.

بعضی از انتشارات روند مشاوره را برای نویسندگان امری ضروری می‌دانند و حق آنها می‌دانند که قبل از اینکار حداقل با یک متخصص مشورت کنند به همین جهت تعدادی از انتشاراتی‌ها جهت مشاوره هزینه‌ای دریافت نمی کنند اما ممکن است برخی نیز در قبال مشاوره هزینه دریافت کنند.

یک مشاوره چاپ خوب چه ویژگی‌هایی دارد

شما باید در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید و یک مشاور چاپ خوب دارای ویژگی‌هایی است که ما در اینجا به آنها می‌پردازیم:

 1. اطلاعات به روز: یک مشاور خوب باید دارای اطلاعات به روزی راجع به این موضوع داشته باشد تا بتواند به بهترین نحو شما را یاری کند.
 2. ارتباط: یک مشاور خوب باید مهارت توانایی ارتباط را داشته باشد.
 3. تسلط بر انواع قرارداد: یک مشاوره باید به انواع قرارداد به خوبی تسلط داشته باشد.
 4. انتخاب ناشر: مشاور باید ناشران خوب را شناخته و نویسنده را به یکی از بهترین ناشران سوق دهد.
 5. اطلاعات جامع: یک مشاور باید دارای اطلاعات جامعی راجع و پیچ و خم‌های مسیر داشته باشد.
 6. درک شرایط: مشاوره باید به دقت به گفته‌های نویسنده گوش کرده و کاملاً موقعیت او را ارزیابی کند.
 7. مهارت‌های گفتگو: مشاوره باید از فن بیان بالایی برخوردار بوده و به راحتی بتواند مسائل را برای نویسنده شرح دهد.
 8. رازدار بودن: یکی از ویژگی‌های یک مشاور خوب رازدار بودن و امانت داری است و باید محتوای کتاب و گفتگوی مربوط به نویسنده را حفظ کند.
 9. تعیین موقعیت کتاب: مشاور باید بتواند وضعیت کتاب نویسنده را جهت آن را تشخیص دهد و موقعیت آن را درک کند.

کاربرد مشاوره چاپ چیست

مشاوره چاپ کسی است که در این زمینه تخصص دارد و به رشد کسانی که قصد دارند کتابشان را به این مرحله برسانند کمک می‌کند. مشاوره چاپ زمانی صورت می‌گیرد که نویسنده نگارش کتاب را به اتمام رسانده و می‌خواهد آن را به چاپ برساند و مشاوره  مربوط به مراحل چاپ کتاب است. این مراحل عبارتند از:

 • نحوه صحافی کتاب: نحوه صحافی کتاب و چگونگی آن یکی از کاربردهای مشاوره چاپ است.
 • طراحی جلد: انتخاب و طراحی جلد یکی از نکات تاثیرگذار در کتاب است و جذابیت آن بر فروش کتاب اثرگذار است.
 • انتخاب تصاویر مناسب برای کتاب: این مورد در افزایش جذابیت کتاب بسیار تاثیرگذار است و به خصوص در کتاب‌های کودک اهمیت آن دوچندان می‌شود.
 • نوع کاغذ: انتخاب نوع کاغذ بر احساس راحتی افراد هنگام خواندن کتاب اثرگذار است و از این رو مورد مهمی به شمار می‌رود.

 بهتر است در مراحل مشاوره  در ابتدا به همه موارد بپردازید تا در ادامه به مشکل نخورید و در این راه سوالاتی برای شما پیش نیایدکه همه کاربردهای گفته شده باید متناسب با محتوا و نوع کتاب صورت بگیرد و با هم هم راستا باشند. برای مثال استفاده از کاغذ روغنی برای هر کتابی مناسب نیست و برای کتاب‌هایی بهتر است که دارای تصاویر متعدد هستند.

بهترین مشاوره چاپ کیست

از آنجایی که چاپ کتاب از اهمیت زیادی برخوردار بوده و دارای نکات ظریف و حساسی است شما باید به دنبال مشاوری بروید که دارای تجربه و مهارت کافی در این زمینه باشد و دارای روابط عمومی بالا و تعداد کافی باشد تا بتواند متناسب با محتوای کتاب شما را به اهدافتان نزدیک کند.

باید دقت کافی داشته باشید تا در این زمینه با هر مشاوره‌ای صحبت نکنید چرا که یک راهنمایی غلط از جانب او می‌تواند محتمل ضرر مالی و زمانی برای شما باشد.

از این رو بهتر است قبل از انتخاب یک مشاور خوب بررسی‌های لازم را انجام دهید تا بتواند بهترین راهنمایی را به شما پیشنهاد دهد.

مشاوره باید اطلاعات کاملی راجع به مراحل مربوط به آن را داشته باشد و بسنجد که آیا کتاب شما آمادگی لازم برای چاپ را دارد یا خیر و همچنین انتخاب یک مشاوره درست می‌تواند تاثیر بسزایی در روند شما داشته باشد برای همین موضوع لازم است همیشه از بهترین و کار درست‌ترین مشاوران در این زمینه کمک بگیرید.