کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

هیچ فروشگاه و مغازه ای را پیدا نمی کنید که نیاز به کاتالوگ نداشته باشد.

طراحی به صورت تخصصی انجام می شود و با طراحی کارهای گرافیکی متفاوت است.

ما در کانون تبلیغاتی آباد، به صورت تخصصی و با توجه به ماهیت برند شما، طراحی  تخصصی شما و شرکت شما را انجام می دهیم.

طراحی کاتالوگ

استفاده از کاتالوگ از سالیان دور رایج بوده و در حال حاضر نیز کاربرد فراوانی دارد آنها را می‌توان از نظر کاربرد آنها به دو دسته تقسیم بندی کرد:

  • کاتالوگ صنعتی
  • کاتالوگ تبلیغاتی

 این ابزار تبلیغاتی یکی از ابزارهای هویت بصری برند می‌باشد که صاحبین کسب و کار با استفاده از آن می‌توانند به معرفی برند، محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند، بپردازند.

در واقع دفترچه‌هایی هستند که شامل محصولات و خدمات همراه با عکس و توضیحاتی در مورد آن محصول می‌باشند که از این طریق صاحبین کسب و کار می‌توانند مشتریان و مخاطبین خود را با محصولات و جزئیات آنها و همچنین خدماتی که ارائه می‌دهند آشنا کنند.

مخاطبین نیز با مطالعه ی آنها می‌توانند با انواع محصولات و کاربرد آنها آشنا شده و هر کدام را که مطابق نیاز و خواسته ی آنها می‌باشد را انتخاب و خریداری کنند.

 صاحبین کسب و کار می‌توانند با طراحی یک این ابزار مناسب و کاربردی این امکان را برای مشتریان فراهم کنند تا آنها با صرف زمان کمی، راحت‌تر و سریع‌تر محصول یا خدمات مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنند هر چقدر جامع‌تر و کامل‌تر طراحی شده باشد این امکان را برای مشتریان فراهم می کند تا آنها تصمیم بهتری برای انتخاب خود داشته باشند.

طراحان برای طراحی آنها بایستی از عکس‌های با کیفیت و مناسب و همچنین توضیحات و مطالب مفید و کاربردی استفاده کنند تا در نهایت یک محصول با کیفیت و کاربردی در اختیار مخاطبین قرار بگیرد شما می‌توانید با طراحی یک محصول حرفه‌ای و جذاب، خود را از رقبایتان متمایز کنید و جایگاه ویژه‌ای را بین مخاطبین خود پیدا کنید.

چه عواملی در طراحی یک کاتالوگ تبلیغاتی موثر است؟

در طراحی یک کاتالوگ تبلیغاتی با کیفیت و مناسب عواملی تعیین کننده هستند که در ادامه قصد داریم به بیان آنها بپردازیم. همانطور که گفته شد یکی از ابزارهای تبلیغاتی مهم و موثر هستند که می‌توانند سبب رونق کسب و کار شما شوند عواملی که در طراحی آنها بایستی به آنها توجه کرد عبارتند از :

  • توجه به ابعاد 

ابعاد باید به گونه‌ای باشد که دربرگیرنده ی تصاویر و توضیحات به صورت کامل باشد و از طرفی قابل حمل بوده تا مشتریان علاوه بر انتخاب راحت‌تری که دارند بتوانند آن را به راحتی نیز حمل و نقل کنند.

  • استفاده از تصاویر با کیفیت

تصاویر با کیفیت می‌تواند سبب شود یک تصویر خوبی از محصول در ذهن افراد شکل بگیرد و همچنین می تواند بر جذابیت آن بیفزاید و مخاطبین راحت‌تر بتوانند محصول مورد نظر و مناسب خود را انتخاب و خریداری کنند

  • توجه به مخاطبین هدف

آنها می بایست طوری طراحی شوند تا بتوانند تمام نیازهای مخاطبین را جوابگو باشند و بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند

  • انتخاب رنگ‌های مناسب

 برای اینکه تبلیغ شما جذاب و زیبا باشد و بتواند با مخاطبین ارتباط برقرار کند بایستی از رنگ‌های جذاب و مناسب استفاده کنید که رنگ‌ها بیش از چیزی که تصور کنید می‌توانند بر روی مخاطبین شما تاثیرگذار باشند.

  • انتخاب کاغذ با کیفیت و مناسب

 سعی کنید جنس کاغذ را مناسب و با کیفیت انتخاب کنید تا تاثیر خوبی بر روی مخاطبین بگذارد باید به نوعی می‌توانند حرفه‌ای بودن و با کیفیت بودن برند شما را به نمایش بگذارند.

  • انتخاب فونت مناسب

 استفاده از دو یا سه اندازه فونت برای چاپ متن‌ها می‌تواند مناسب باشد عنوان‌ها را با فونت بزرگ‌تر و مطالب دیگر را با فونت کوچکتر و مناسب طراحی و چاپ کنید به گونه‌ای که فونت‌ها با یکدیگر هماهنگ باشند و یک هارمونی بین آنها وجود داشته باشد.

مزایای استفاده از کاتالوگ

همان طور که گفته شد این ابزار یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی می‌باشند که می‌توانند در معرفی برند، محصولات و خدمات شما بسیار تاثیرگذار باشند.

شما می‌توانید با طراحی یک محصول مناسب و حرفه‌ای مشخصات محصولات و خدمات خود را به صورت کامل در اختیار مخاطبین قرار دهید تا آنها بتوانند با در نظر گرفتن کلیه ی جوانب، محصول مورد نیاز خود را انتخاب کنند و یک خرید مطمئن و راحتی را تجربه کنند.

 در این صورت آنها شما را همیشه در خاطر خواهند داشت و هر زمان که به محصولات و خدمات شما نیاز داشته باشند به شما مراجعه خواهند کرد که در اینصورت می‌توانید شما اولین انتخاب آنها باشید.

 یک محصول مناسب و جذاب می‌تواند نشان دهنده ی حرفه‌ای بودن شما و برندتان باشد و همچنین می‌تواند سبب افزایش اعتماد و حس وفاداری مشتریان نیز شود.

برای طراحی یک محصول حرفه‌ای و کاربردی می‌بایست از تصاویر با کیفیت، توضیحات کامل و رنگ‌های مناسب استفاده کنید تا اثرگذاری لازم را داشته باشد در این صورت می‌تواند سبب موفقیت شما در کسب و کارتان شود.

این محصول یک ابزار تبلیغاتی است که همیشه در دسترس بوده و می‌توانید برای مدتی طولانی از آن استفاده کنید و مخاطبین با داشتن آن شما همواره به یاد شما و برندتان خواهند بود و در صورت نیاز به شما مراجعه خواهند کرد و همچنین قابل استفاده برای تمامی افراد و سنین می‌باشد.

نحوه ی طراحی کاتالوگ

برای اینکه این ابزار اثرگذار باشند و انتظارات صاحبین کسب و کار را برآورده کنند، بایستی توسط طراحان حرفه‌ای و به صورت اصولی و درست طراحی شوند تا شما بتوانید یک محصول حرفه‌ای و موثر داشته باشید.

یکی از نکات مهمی که در طراحی انها بایستی در نظر گرفت انتخاب رنگ‌هاست که اگر برند مورد نظر شما دارای یک رنگ خاصی یا دارای پالت رنگ می باشد، بهتر است تم آن رنگ در کاتالوگ رعایت شود.

نکته ی بعدی سایز می‌باشد در انتخاب سایز کاتالوگ نیز بایستی استانداردهای لازم را در نظر گرفت و سعی کنید در طراحی کاتالوگ ایده و خلاقیت داشته باشید بدین وسیله افراد بیشتر ترغیب می‌شوند تا از محصولات و خدمات شما دیدن کنند و آنها را خریداری کنند.

 همین امر سبب افزایش فروش و پیشرفت شما خواهد شد که به طور کلی می توان گفت طراحان بایستی از رنگ‌ها، تصویر، فونت و سایز آن به نحوی خلاقانه استفاده کنند تا  اثرگذاری لازم را داشته باشد.

 در طراحی آنها این نکته را باید در نظر گرفت که نام محصول، مشخصات، جزئیات و توضیحات مربوط به آن به درستی و به طور کامل ذکر شود و طراحی بایستی اصولی و درست انجام شود تا مخاطبین بتوانند یک خرید راحت و مطمئنی داشته باشند و یک خاطره ی خوبی با خرید از شما در ذهن آنها شکل گیرد.

همین احساس رضایت مشتریان می‌تواند به افزایش فروش و جذب افراد بیشتر منجر شود.

انواع کاتالوگ

این ابزار ها را بر حسب موارد مختلفی می‌توان تقسیم بندی نمود که بر اساس نوع کاربری آن به دو دسته صنعتی و تبلیغاتی تقسیم بندی می‌شوند. هدف از طراحی و چاپ  صنعتی جذب سرمایه برای پروژه‌های مختلف می‌باشد که همچنین کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ به منظور فروش تجهیزات خود نیز از آن استفاده می‌کنند.

 تفاوت صنعتی با تبلیغاتی در این مورد می‌باشد که در صنعتی به هیچ عنوان نباید افکت و جلوی خاصی مورد استفاده قرار گیرد و نباید جنبه ی تبلیغاتی به خود بگیرند.

همچنین از اغراق در آنها نیز بایستی پرهیز شود اما تبلیغاتی همانطور گفته شد یکی از ابزارهای تبلیغات، فروش و جذب افراد می‌باشد که به منظور بالا بردن سطح فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد و بایستی طوری طراحی شوند که جذاب باشند و بتوانند افراد را ترغیب کنند که از محصولات و خدمات  شما استفاده کنند .

هدف استفاده از این سبک جلب توجه افراد و فروش بیشتر می‌باشد از دیگر انواع  ان می‌توان به آموزشی، طرح‌ها و تخفیف‌ها، معرفی شرکت‌ها و فروش را نام برد.

شما بایستی با توجه به کسب و کاری که دارید و هدفتان از طراحی کاتالوگ، یکی از انواع آن را انتخاب کنید و در هر کسب و کار و زمینه‌ای که فعالیت دارید، می‌توانید از کاتالوگ‌ها برای رسیدن به اهدافتان بهره بگیرید.

چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ‌ها که حاوی تصاویری از محصولات و یا خدمات یک شرکت در کنار ارائه ی توضیحات و اطلاعات مورد نیاز می باشد بایستی جذاب و حرفه ای انجام شود تا افراد برای دیدن آن وقت بگذارند و نظرشان در مورد برند و محصولات یا خدمات شما جلب شود.

ضخامت کاغذ یکی  از موارد چاپ می‌باشد که البته یک امر سلیقه‌ای بوده ولی بهتر است ضخامت مناسبی را برای چاپ انتخاب کنید که کار شما زیبایی خود را حفظ کند.

 در انتخاب متن نیز دقت کنید تا بتواند اطلاعات کاملی را درباره ی تصاویر به بیننده منتقل کند و همچنین روان و قابل فهم نیز باشد و سعی کنید جنس کاغذهای را از نوع مرغوب و با کیفیت انتخاب کنید در غیر این صورت ممکن است نتیجه ی عکس برای شما و کسب و کارتان داشته باشد

به طور کلی بایستی گفت انتخاب تصاویر، متن و فونت‌ها، رنگ‌های به کار رفته، جنس کاغذ و ضخامت آن و ابعاد همگی نکاتی هستند که برای طراحی و چاپ باید به آنها توجه ویژه‌ای نمود تا روی مخاطبین شما موثر واقع شود و سبب افزایش فروش و رونق کسب و کار شما شود.

 اگر شما برای شغل و حرفه‌ای که دارید یک کاتالوگ با کیفیت و حرفه‌ای طراحی و چاپ کنید همین امر می‌تواند سبب شود تا افراد یک دید خوبی نسبت به شما و حرفه‌ای که دارید پیدا کنند و همیشه شما را به عنوان یک برند حرفه‌ای و برتر در میان رقبا بپذیرند.