کاراکتر

طراحی کاراکتر

طراحی کاراکتر و شخصیت سازی بیشتر در برندهایی استفاده می شود که قصد معرفی محصول یا خدمات خود را از طریق یک شخصیت دارند.

این شخصیت در حالت های متخلف تصویر سازی می شود و همچنین برای ساخت انیمیشن های معرفی یا تبلیغات بازرگانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی کاراکتر

 پس از شخصیت‌ پردازی طراحی کارکتر فرایندی است که انجام می‌ شود و تعریف کاراکتر را به‌ لحاظ ویژگی‌ های ظاهری آن بیان می‌ کند. این شاخصه در اصول گرافیک که همگی با آن آشنا هستند، تاثیر بسزایی در معرفی برند دارد. شخصیت ها را باید تا حدودی خیالی فرض کنیم و تفاوتی ندارد که آنها انسانی باشند یا غیر انسانی. هدف اصلی از طراحی شخصیت این است که عموم مخاطبین از خلق چنین کاراکتر هایی احساس رضایت داشته باشند و نظر شان جلب شود و نیز خود خالق اثر هم نسبت‌ به شخصیت های خلق‌ شده توسط او راضی باشد.

 درست است که طراحی شخصیت ابتدایی از موجودات تخیلی که در بر دارنده ی مفاهیم ترس، علاقه و کلیه ی رفتار ها می‌ باشد ممکن است به تلاش ذهنی کمتری احتیاج داشته باشد ولی نباید در فرایند تحقق بصری این موجودات سادگی محض وجود داشته باشد. به‌ همین خاطر است که خیلی از خالقان کاراکتر های گوناگون علاقه‌ مند به استفاده از افراد متخصص و حرفه‌ ای هستند.

 

همچنین بسیاری از جنبه‌ های ذهنی شخصیت به‌ وسیله‌ ی رسانه‌ های تصویری ساکن و راکد قابلیت اجرا نخواهند داشت. رسانه‌ های راکد عبارت هستند از کلیه ی تصاویر و نقاشی‌ هایی که توانایی روایت داستانی را نخواهند داشت ولی این زیبایی شامل خواندن و نوشتن است که باید در نظر گرفته شود.

هدف از طراحی کاراکتر

اینکه شما برای یک انیمیشن کاراکتر طراحی کنید و یا اینکه برای خلق یک برند مهم است. در دنیای هنرهای تجسمی بالاخص هنر گرافیک، از جنبه های گوناگون برای طراحی شخصیت استفاده میکنند. از ایده تا اجرای یک شخصیت، ممکن از در کسری از زمان با توجه به تجربه طراح انجام شود. اما گاهی زمان زیادی  برای خلق یک اثر زیبا باید زمان صرف شود. 
اصلی ترین هدف طراحی کاراکتر، جذاب بودن شخصیت طراحی شده است. هماهنگی با هویت بصری برند، نکته ای حائز اهمیت است. شما نیز میتواند هدف خود را از طراحی کاراکتر با طراح درمیان بگذارید.

 کاربرد طراحی کاراکتر در چه زمینه هایی است؟

برای بسیاری از افرادی که می‌ خواهند برند خود را به سایر افراد معرفی کنند در زمینه ی تبلیغات و بهره‌ مندی از شخصیت بسیار اهمیت دارد.  برای اهداف گوناگون مثل برند، تبلیغات، بازی، انیمیشن و … . چگونگی طراحی کاراکتر ها تفاوت دارد و افراد ملزم هستند تا با توجه به نیازی که مشتری‌ هایشان دارند کاراکتر مورد نظر خود را پیاده‌ سازی نمایند.

 برای طراحی شخصیت اجرای ایده‌ پردازی نتیجه ی  ذهن خلاق یک طراح را تشکیل می‌ دهد. البته باید بدانید که برای انجام طراحی کاراکتر، قدرت ذهنی بالایی نیاز است و همه ی افراد این قابلیت را ندارند که بتوانند از ذهن خود بیشترین استفاده را برای خلق آثار نو و ماندگار و فوق‌العاده ببرند. به‌ همین خاطر است که بسیاری از طراحان در این حوزه برای‌ اینکه بتوانند ایده‌ های نو و تازه‌ ای را بگیرند به‌ دنبال طراحی کاراکتر هستند.

 علاوه‌ بر آن خیلی از صاحبان مشاغل گوناگون برای آنکه پروژه‌ های خود را به دست طراحان کاراکتر های متنوع بسپارند به این موضوع دقت بسیار می‌ کنند تا کسی را انتخاب نمایند که از کارنامه‌ ی هنری‌ اش حداقل چندین کاراکتر قوی بیرون آمده باشد و در حقیقت سپردن پروژه و انتخاب طراح حرفه‌ ای بدین شکل انجام می‌ گردد.

هزینه طراحی کاراکتر به چه عواملی بستگی دارد؟

طراحی کاراکتر از پیچیدگی‌ های خاصی برخوردار است و یک طراح باید با بسیاری از نکات همچون روانشناسی رنگ‌ ها، خصایص شخصیتی انسان‌ ها، عوامل و اصول تأثیر گذار در بازاریابی آشنا باشد والا شخصیت که در انتها طراحی می‌ شود نه منجر به جذب مشتری می‌ گردد و نه اینکه می‌ تواند مشتری‌ های فعلی خود را حفظ کند.

 هزینه‌ ی طراحی شخصیت به فاکتور های زیادی بستگی خواهد داشت که بر نتیجه ی کار اثر می‌ گذارد و با در نظر گرفتن افزایش میزان استفاده از شخصیت های تبلیغاتی در عرصه ی برندینگ و تبلیغات، برنامه‌ های گوناگونی جهت تعیین میزان هزینه در زمان سفارش طراحی وجود دارد که اگر شخصیت ها دو بعدی باشند.

 در مقایسه با شخصیت های سه‌ بعدی این هزینه متفاوت است و در کنار این مورد استفاده از یک طراح حرفه‌ ای که در زمینه ی طراحی شخصیت بسیار با تجربه و حاذق باشد.

هزینه های بسیاری را بر دوش شما خواهد گذاشت ولی تا پایان کار برند خود، هویت مناسبی را به کسب‌ و کار تان بخشیده‌ اید که در بازار و در میان مخاطبین تان بسیار خوش می‌ درخشید و نیازی به هزینه ی مجدد پیدا نمی‌ کنید.

 فاکتور مهم دیگر در هزینه ی طراحی شخصیت انتخاب یک کاراکتر خاص است که به میزان جذابیت بصری و تأثیر پذیری بالایی که داشته باشد هزینه ی بیشتری را باید پرداخت کنید.

مطمئن باشید که آژانس تبلیغاتی آباد، با هزینه ای معقول و با شرایط پرداخت متناسب با بودجه شما، در کنار شماست. اطمینان از قیمت و مذاکره در اینباره قطعا با شرایط مالی شما همسو خواهد بود. با اینکه نمیتوان قیمت دقیقی برای طراحی یک کاراکتر لحاظ کرد و اینکه هنر دست قابل قیمت گذاری نیست، اما ما شرایط را برای شما سهل خواهیم کرد.

نکات مهم برای طراحی و اثر بخشی بیشتر یک کاراکتر

همانطور که قبلا شرح دادیم طراحی شخصیت نمایش دادن تمام مفهوم یک شخصیت و نگاهی عمیق به رفتارهای اوست. پس در طراحی و اثر بخشی یک شخصیت  یکی از مهمترین موارد طراحی یک محیط مناسب برای شخصیت مد نظر است و ممکن است این فضا سازی واقعی باشد.

یا بصورت گرافیکی انجام بگیرد که از جمله این موارد می توان به چی توز موتوری و فضای جام جهانی آن اشاره کرد.

نکته بعدی اینکه طراح باید از پیچیدگی و ابهامات دوری کند و به سادگی روی بیاورد تا مخاطبین بتوانند با شخصیت مورد نظر به راحتی ارتباط برقرار کنند که استفاده از رنگ ها نیز نکته ی بسیار مهمی است و یک طراح کاراکتر باید با مقوله ی رنگ شناسی آشنا بوده و از رنگها در جای خودشان استفاده کند.

یک طراح شخصیت ابتدا بایستی به تحقیق و بررسی مدل های مختلف پرداخته و با توجه به پرسونای مخاطبین هدف به طراحی بپردازد.

اجزای اصلی طراحی کاراکتر

در طراحی شخصیت سه جز اصلی وجود دارد که ما قصد داریم به شرح آنها بپردازیم:

  1. سایه نما

سایه نما یا شبح در واقع سایه کاملا سیاه شخصیت شماست و باید به گونه ای باشد که قابل تشخیص بوده که می تواند به دلیل طراحی مناسب و وضوح شخصیت آنها باشد.

  1. پالت رنگ

پالت رنگ در واقع مجموعه رنگهایی است که طراح برای شخصیت خود استفاده می کند و هر چه این رنگها زیاد نباشد، حواس مخاطب کمتر پرت شده و بیشتر به شخصیت توجه می کند. از یک رنگ به عنوان رنگ اصلی انتخاب و برای بقیه رنگها از رنگهای مکمل آن استفاده کنید و هر چه پالت رنگ ساده تر باشد، جذابیت بیشتری نیز دارد.

  1. بزرگنمایی و اغراق

بزرگنمایی وا غراق را می توان جزء اصلی طراحی شخصیت دانست چرا که به داستان سرایی مربوط می شود و به مخاطب اجازه می دهد تا شخصیت را قهرمان یا تهدید آمیز نشان دهد و باید این مرحله طوری انجام شود تا شخصیت در نگاه مخاطبان قهرمان جلوه کند.

 اصول طراحی کاراکتر

برای هر چه طراحی بهتر یک شخصیت باید به یک سری اصول پایبند بود و آنها را مد نظر داشت:

  • آماده سازی : قبل از شروع طراحی ابتدا طراح باید به درک کاملی از شخصیت مورد نظرش از جمله آناتومی ، زبان بدن و رنگ و قصه رسیده باشد.
  • شرح مختصری بنویسید : ابتدا یک داستان کوتاه درمورد شخصیت مد نظرتان بنویسید تا بتوانید جهت داستان را نسبت به شخصیت مد نظرتان ترسیم کنید.
  • منابع لازم را جمع کنید : طراحی یک شخصیت یک هنر است و لازم است مانند تمامی هنرهای دیگه منابع الهام خودتان را جمع آوری کنید که از جمله آنها می توان به انیمیشن، عکاسی، سینما و کتابهای کمیک اشاره کرد.
  • تصاویر کوچک : ابتدا چند اسکچ کوچک از شخصیت مد نظرتان ترسیم کنید تا ذهنیتتان به کاراکتر آشنا تر شود.
  • جزئیات و طرح را نهایی کنید: حال به طراحی شخصیت خود با جزییات آنها بپردازید.شخصی

برترین کانون تبلیغاتی قم در طراحی کاراکتر

بنگاه تبلیغاتی آباد، میتواند شما را در طراحی کاراکتر مناسب کسب و کارتان همراهی کنید. این آژانس تبلیغاتی در قم با شرایط ویژه و استثنائی طراحی کاراکتر و شخصیت برند شما را در اسرع وقت ایجاد خواهد کرد.

مرجع آموزش طراحی کاراکتر

مدرسه اینورس یک مرجع آموزش طراحی کاراکتر است که این مجموعه جهت یادگیری طراحی کاراکتر معرفی میگردد.