طراحی هویت سازمانی در قم

طراحی هویت سازمانی برند

طراحی هویت سازمانی به شما کمک می کند تا اقلام اداری و سازمانی را با برند خود تطبیق دهید. هویت سازمانی یا همان هویت بصری برند جزء اصلی برندینگ سازمانی است.

در طراحی هویت سازمانی طراحی لوگو، سربرگ، پاکت نامه، اوراق، دفترچه یادداشت، هدایای تبلیغاتی و … اهمیت بالایی دارند.

طراحی هویت سازمانی چیست؟

هویت سازمانی تاثیر بسزایی در موفقیت و شناخته شدن برند شما در بازار تبلیغات و مارکتینگ دارد. هویت سازمانی در واقع نمود خارجی یک سازمان است و با همان طراحی در میان مخاطبان شناخته می‌شود. طراحی هویت سازمانی فرایندی است که طی آن شرکت و یا سازمان تصویر منحصر به فرد خود را در ذهن مخاطبان ثبت می‌کند و باعث شناخته شدن برند می‌شود.

در واقع هویت شرکتی یا هویت سازمان  و کسب و کار شما، بازتاب هویت بصری برند شما به مشتریان است و در واقع چهره یک سازمان است که از بیرون دیده می‌شود. طراحی هویت سازمانی برای هر برندی متفاوت است و همه برندها احتیاج به طراحی هویت سازمانی دارند اما این طراحی برای هر برندی متفاوت انجام می‌شود.

طراحی هویت سازمانی مراحل مختلفی دارد که ما در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم. هر برندی برای شروع کار خود به یک نام تجاری احتیاج دارد و وقتی نام تجاری برند انتخاب شد، باید برای آن لوگوی مناسبی طراحی کرد. طراحی لوگو در واقع طراحی نماد برند است و با شکل‌ها و فونت‌های مختلفی صورت می‌گیرد. مراحل دیگر شامل استفاده از فونت سازمانی، انتخاب شعاری که در ذهن ماندگار شود، طراحی کارت ویزیت ، طراحی جعبه، طراحی پوشه و فاکتورها،کارت‌های پرسنلی، پرچم، طراحی تابلو ها، بسته‌بندی‌های تبلیغاتی، ایمیل، قالب پستی و ایجاد سایت و…می‌باشد.

طراحی هویت بصری برند در قم کارت ویزیت پاکت نامه دفترچه یادداشت ورق یادداشت ست اداری در قم
طراحی هویت بصری برند در قم طراحی پارکت نامه کارت ویزیت سربرگ کاغذ یادداشت ست اداری ورق یادداشت

مفهوم هویت سازمانی چیست؟

امروزه هر برندی نوپا و تازه تاسیسی باید برای رسیدن به موفقیت در ابتدا بداند که چه هدفی دارد و چه چیزی را قرار است ارائه بدهد و هر سازمانی برای باقیماندن در دنیای رقابت باید مدیریت هوشمندانه‌ای داشته باشد. هویت سازمانی علاوه بر ویژگی‌های بصری و ظاهری شامل عوامل مهم زیرساختی مانند ارزش‌ها و هدف‌ها، اصول و فلسفه سازمان است که موجب عملکرد و پیوند همه اعضا شده و یک سازمان پویا و یکپارچه را تشکیل می‌دهد.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم هویت سازمانی شامل ارزش‌ها و باورها، اهداف و رویکردها، استراتژی و نحوه عملکرد یک سازمان گفته می‌شود و اصطلاح هویت سازمانی به تمامی اجزای تشکیل دهنده سازمان از جزئیات تا کلیات آن اطلاق می‌شود که همین اجزا آن را از سایر سازمان‌های متمایز می‌کند. هویت سازمانی در واقع گویای مشخصات و ویژگی‌های خاص یک سازمان است و همین هویت موجب شناخته شدن یک سازمان و تفکیک آن از سایر رقبا می‌شود. هویت سازمانی شامل موارد کلیدی مانند ارزش‌ها و هویت بصری، نقاط قوت، اهداف و استراتژی‌ها، فرهنگ سازمانی و… است.

طراحی هویت بصری برند طراحی کارت ویزیت دفترچه یادداشت پاکت نامه ست اداری در قم
طراحی هویت بصری برند طراحی کارت ویزیت در قم

هویت سازمانی با هویت برند تفاوت دارد؟

یکی از سوال‌های متداول در بین افراد این است که آیا هویت سازمانی با برند سازمانی یکسان است؟در اینجا قصد داریم به این سوال پاسخ بدهیم. هویت سازمانی و هویت برند اساساً با هم متفاوتند و بدیهی است که معنا و مفهوم این دو نیز یکسان نباشد که هویت سازمانی یک تصویر کلی از کلیه جوانب بصری و حسی یک شرکت است، به طور مثال هویت سازمانی همه مراحل طراحی سایت، طراحی لوگو، ست‌های اداری مانند پاکت نامه و سربرگ رسیدها، نوشت افزار، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، طراحی محصول و بسته‌بندی و … را شامل می شود.

علاوه بر این هویت سازمانی فقط شامل موارد بصری نیست و ارزش‌ها و هدف‌های برند، رویکردها و استراتژی‌ها و…را در بر می‌گیرد. اما هویت برند با هویت سازمان متفاوت است و هویت برند فقط مختص به جلوه‌ها و ویژگی‌های بصری است و دقیقاً چیزی است که مخاطب آن را می‌بیند و می‌تواند آن را لمس کند. شاید بتوان گفت که هویت برند زیر مجموعه‌ای از هویت سازمانی می‌باشد و شامل لوگو، رنگ سازمانی، بروشورها، تبلیغات و بسیاری از عناصر دیگر است و همه عناصر گفته شده نماد هویت برند یا همان هویت بصری می‌باشد به طور کلی هر نقطه تماسی که مشتریان با برند شما دارند مربوط به هویت برند است.

طراحی هویت بصری برند طراحی کارت ویزیت پاکت نامه ورق یادداشت سربرگ و ست اداری در قم
طراحی هویت بصری برند طراحی کارت شناسایی پرسنل در قم

اصول طراحی هویت سازمانی چیست؟

یک طراحی هویت سازمانی اصولی و حرفه‌ای به طراحی گفته می‌شود که مواردی که در ادامه به آن اشاره می کنیم در آن رعایت شده باشد. اولین اصول هویت سازمانی مشاوره گرفتن برای طراحی هویت سازمانی است و شما برای این طراحی می‌توانید طرح‌های بسیاری را انتخاب کنید چرا که سبک های آن بسیار متنوع و گوناگون است، به خاطر همین موضوع شما می‌بایست با یک مشاور طراحی هویت سازمانی مشورت کنید و در ابتدا بدانید که چه انتظاراتی از طراحی هویت سازمانی دارید تا به نتیجه مورد نظر برسید.

دومین موضوع اصول طراحی هویت سازمانی طراحی منحصر به فرد است و مورد مهم دیگری که جز اصول طراحی است این موضوع می باشد که در طراحی هویت سازمانی باید از ایده‌های جدید و منحصر به فرد استفاده کرد چرا که این طرح در واقع چهره سازمان شماست و اگر جدید نباشد یا مشابه به برنده های دیگر باشد، مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

سومین موضوع طراحی هویت به گونه‌ای است که با مخاطبان ارتباط موثر داشته باشد. این عملکرد و همه تلاش‌های طراحی هویت، جهت ایجاد ارتباط با مخاطب است و بنابراین مهم است که این طراحی هم جهت با این هدف باشد. مورد بعدی این است که طراحی هویت سازمانی باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را ثبت کرد و اولین گام پس از طراحی هویت سازمانی ثبت آن در دفترخانه‌های رسمی کشور است. در واقع ثبت لوگوی یک شرکت همان ثبت هویت سازمانی است اما لوگو به تنهایی شامل هویت سازمانی نیست و صرفاً یکی از عناصر هویت بصری است.

طراحی هویت بصری برند طراحی سربرگ در قم
طراحی هویت بصری برند طراحی پاکت نامه در قم

مزایای طراحی هویت سازمانی چیست؟

مزایای طراحی هویت سازمانی بسیار است که ما قصد داریم در اینجا به آنها اشاره کنیم. اولین و مهم‌ترین مزیت طراحی هویت سازمانی افزایش فروش و رقابت با سایر رقباست و یک سازمان می‌تواند با داشتن یک هویت سازمانی منحصر به فرد و پایدار مشتریان زیادی را جذب کند و از این طریق فروش بیشتری داشته باشد و همچنین این هویت منجر به موفقیت در رقابت با سایرین می‌شود. مزیت بعدی ایجاد حس اعتماد در مخاطب است که طراحی هویت سازمانی منحصر به فرد حس اطمینان را در مخاطبان افزایش خواهد داد که این امر توسط وجود هماهنگی و یکپارچگی در سازمان است که یعنی مخاطب با دیدن یکپارچگی و هماهنگی در هویت سازمان اعتماد بیشتری به شرکت خواهد داشت.

مورد بعدی به ایجاد تمایز در نگاه مخاطب مربوط است در واقع ایجاد تمایز در نگاه مخاطب باعث تمایز سازمان از سایر رقبا شده و جایگاه سازمان را در ذهن مخاطب تثبیت خواهد کرد و مزیت دیگر اینکه به ثبات رسیدن هویت سازمان در نظر مخاطب است. طراحی هویت سازمانی با دقت و اصولی، موجب تثبیت هویت سازمانی در ذهن مخاطب می‌شود و از این طریق روابط مخاطب و مشتریان مستحکم خواهد شد. از مزیت های دیگر نیز  رسیدن به استراتژی مشخص برای تبلیغات و بازاریابی است و طراحی هویت سازمانی حرفه‌ای و اصولی به ایجاد استراتژی مشخص برای تبلیغات و بازیابی کمک خواهد کرد. از این طریق سازمان می‌تواند محتواهای بازاریابی را به صورت هماهنگ و یکپارچه منتشر کند که این امر اثربخشی تبلیغات را بیشتر خواهد کرد.

چگونه هویت سازمانی روی رشد کسب و کار شما تاثیر می گذارد؟

طراحی هویت سازمانی مزایای بسیاری در توسعه کسب و کار شما دارد که اولین تاثیر هویت سازمانی ایجاد تفاوت و تمایز هویت سازمانی شما از سایر رقبا است و طراحی هویت سازمانی متفاوت، شما را از سایر رقبا متمایز می‌سازد و امکان رقابت را برای شما فراهم می‌کند. مورد بعدی این موضوع است که هویت سازمانی تصویر برند شما را در ذهن مخاطب ثبت می‌کند و علاوه بر آن به شناخت و تشخیص برند شما کمک خواهد کرد. ایجاد حس اعتماد مخاطب به سازمان مزیت دیگری  است که ایجاد هویت سازمانی نشان خواهد داد که شما برای مخاطب خود ارزش قائل هستید و این اطمینان را به مخاطب شما خواهد داد که شرکت شما یک شرکت واحد و پایدار است و موجب می‌شود مخاطب به سازمان مد نظر اعتماد کند.

مورد چهارم شناخت بهتر سازمان است و شما با ایجاد هویت سازمانی بیشتر در میان مخاطبان شناخته خواهید شد و ثبات هویت سازمانی باعث ارتباط بیشتر سازمان با مخاطب خواهد شد. حفظ هویت سازمانی مزیت پنجم است که با مداومت ثبات هویت سازمانی،هیچگونه ابهامی در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌شود و اعتبار سازمان شما را بیشتر خواهد کرد. از مزیت های دیگر نیز می توان کاهش هزینه بازاریابی است که با ثبات هویت سازمانی دیگر نیازی به هزینه تبلیغات و بازاریابی نخواهد بود و مهمترین مورد نیز  افزایش فروش سازمانی است که به دنبال شناخت بیشتر صورت می‌گیرد.

مهم ترین عناصر در طراحی هویت سازمانی

عناصر بسیاری در ایجاد قدرت و پایداری هویت سازمانی نقش دارند و می‌توانند موجب شناخت و تمایز کسب و کار و سازمان از سایر رقبا شوند که همچنین این عوامل تاثیر زیادی در ترغیب و تشویق مشتریان به ارتباط با شرکت شما خواهند داشت. مهمترین عناصر در طراحی هویت سازمانی به شرح زیر می باشند:

 • لوگو و نماد سازمان

وظیفه لوگو به عنوان علامت تجاری و نماد سازمان، شناساندن برند را در میان افراد و جامعه هدف راحت‌تر خواهد کرد.

 • لحن برند

 در واقع لحن برند با توجه به حیطه کسب و کار مشخص می‌شود و نیاز به تحقیقات بسیاری دارد، لحن برند آوایی است که سازمان‌ها و کسب و کارها با کمک آن در بازار حضور پیدا می‌کنند.

 • نویسه نگاری حروف چینی یا همان حروف نگاری

 در این مرحله باید از فونت‌ها و حروف یکپارچه استفاده کرد که با هویت سازمانی هماهنگ باشد.

 • هماهنگی رنگ‌ها در طراحی هویت سازمانی

انتخاب رنگ در ایجاد ارتباط میان سازمان و مخاطب تاثیر زیادی دارد، همچنین این رنگ‌ها باید با هویت سازمان همخوانی داشته باشد.

 • صفحه آرایی

یعنی تمامی کارهای تبلیغاتی باید درست و یکسان با هم باشند.

 • ست‌های اداری

 شامل موارد مصرفی چون سربرگ، کارت ویزیت، پاکت و… است و با فضای دیجیتالی سازمان باید هماهنگ باشد.

 • طراحی سایت و صفحات اجتماعی

که باید اصولی و متناسب با هویت و شخصیت سازمان همخوانی داشته باشد.

چگونه برای سازمان هویت بصری طراحی کنیم؟

طراحی هویت بصری برای هر کسب و کاری متفاوت است و برای هر سازمانی ویژگی‌های خاص خود را دارد. اما مراحل طراحی هویت بصری برای هر کسب و کاری دارای مراحل مشترکی است که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم. برای طراحی هویت بصری ابتدا سوال‌هایی وجود دارد که قبل از طراحی باید به آنها پاسخ داد:

 • اول اینکه ماموریت سازمان مدنظر چیست و شخصیت برند در میان مردم چگونه است؟
 • سوال بعدی این است که جامعه هدف و مشتری سازمان چه کسی است و وضعیت رقابتی شما کدام است؟

 پس از پاسخ به این سوالات برای طراحی هویت بصری سازمانی چند مرحله پیش رو دارید:

 • اول تحقیق و تحلیل وضعیت کسب و کار است، یعنی کسب و کار چه موقعیتی دارد و در چه وضعیتی است.
 • دوم تعیین نیازهای کسب و کار است.
 • سوم طراحی و یافتن ایده مناسب برای سازمان مورد نظر است و باید تحقیق کرد که چه هویت بصری برای سازمان مناسب‌تر است.
 • چهارم توسعه و تعمیم طراحی‌ها برای سازمان است، این بدان معناست که باید روی طراحی انتخاب شده کار کرد و آن را گسترش داد.
 • و پنجم اجرا و پیاده سازی و طراحی هویت بصری است،بعد از اتمام اجرای تمامی مراحل گفته شده می‌توان بهترین طراحی هویت بصری را برای سازمان انجام داد.