تبلیغات محیطی

تولید محتوا

تولید محتوا به چند صورت انجام می شود، تولید محتوای متی، تولید محتوای ویدئویی، تولید محتوای تصوری، تولید محتوای صوتی و … که به صورت ترکیبی و با غنی شده نیز مورد استفاده قرار میگیرد. تولید محتوا کاربرد های متفاوتی دارد. مثلا برای سئو سایت از محتوای متنی استفاده میکنند یا برای اینستاگرام از  محتواهای ویدئویی استفاده میشود.

تولید محتوا چیست؟

به طور کلی میتوان گفت که تولید محتوا اطلاعاتی است که به خواننده هر اپلیکیشن یا سایت یا هر چیز دیگری که قرار است مفهومی را به خواننده برساند، منتقل میشود. اما هدف از تولید محتوا فقط رساندن اطلاعات به مخاطب نیست، بلکه اهمیت تولید محتوا به جذابیت هرچه بیشتر آن است. مهم است که این تولید محتوا برای خواننده جذاب باشد و مخاطب را درگیرکند و او را به سمت دنبال کردن ادامه مطلب سوق دهد.

تولید محتوا یکی از مهمترین بخش های مربوط به کسب و کارهای اینترنتی میباشد و نیاز است که برای تولید محتوای موثر و مفید برنامه‌ریزی شود و همه گام‌های آن به درستی طی شود. تولید محتوا در بسترهای اینترنتی فقط به تولید محتوای متنی محدود نیست بلکه این تولید محتوا مربوط به هر چیزی است که ما در این بستر در اختیار مخاطبان قرار میدهیم. به طور مثال در فضای اینترنتی علاوه بر متن، عکس، ویدیو، صدا و… نیز به اشتراک گذاشته میشود. از این رو تولید کنندگان محتوا باید برای این بخش‌ها نیز برنامه داشته باشند.

مهمترین بخش جهت تولید محتوا برای هر جایی، خلاقیت و نوآوری است چرا که فقط در این صورت به هدف اصلی تولید محتوا دست پیدا خواهید کرد. امروزه تولید محتوا به ویژه در فضای اینترنت اهمیت بسیاری پیدا کرده و میتوان تولید محتوا را زیربنای تمام تلاش‌های افراد برای موفقیت در عرصه دیجیتال مارکتینگ دانست. به تعبیری زیباتر تولید محتوا را میتوان از عوامل پشت پرده یک استیج تشبیه کرد که همه چیز را برای یک نمایش حرفه‌ای مهیا میسازند. یکی از بزرگترین بستر های اینترنتی که روزانه افراد زیادی با آن سر و کار دارند، موتور جستجوگر گوگل است که حتی آن هم از طریق تولید محتوا به کاربران خود پاسخ میدهد.

چرا باید تولید محتوا را جدی بگیریم؟

 امروزه کسب و کارهای بسیاری به دیجیتال مارکتینگ روی آورده‌اند چرا که این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست که تجارت از طریق اینترنت بسیار گسترش یافته و میتوان گفت که جای خود را با خدمات حضوری عوض کرده است. اکنون نیز در دوره‌ای زندگی میکنیم که کلمه تولیدمحتوا بسیار به گوشمان خورده و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست.

نکاتی در زمینه تولید محتوا وجود دارد که اگر آنها را بدانید به اهمیت تولید محتوا در کسب و کارها پی خواهید برد که اولین نکته برای درک بهتر، این سوال که چرا باید تولید محتوا را جدی بگیریم این است که با تولید محتوا شما هویت برند خود را به دیگران میشناسانید. برای شناساندن برند خود به مخاطبان، شما نیاز به محتوا دارید و این محتوا میتواند در قالب محتوای متنی، تصویری، صوتی و… باشد.

مخاطبان به کسب و کارهایی که نمیشناسند اعتماد نمیکنند و تولید محتوا میتواند تمام ویژگی‌ها و نکات مهم برند شما را به مخاطبان برساند و از این طریق موجب جلب اعتماد مشتریان خواهد شد. در دنیای امروز بازار رقابتی عجیبی در عرصه دیجیتال مارکتینگ وجود دارد و بدون تولید محتوا و اطلاع رسانی از طریق آن نمیتوان در این رقابت پابرجا ماند.

یکی دیگر از اهمیت‌های تولید محتوا کمک به سئو سایت است. پس از راه‌اندازی سایت باید رتبه سایت را بهبود بخشید و یکی از موثرترین راه‌ها تولید محتوا به ویژه تولید محتوای متنی میباشد. اگر در محتوای متنی از کلمات کلیدی استفاده شده باشد با وارد کردن کلمات کلیدی در موتور جستجوگر سایت شما به راحتی بالا خواهد آمد و به طبع بازدید از سایت شما بالاتر خواهد رفت و به دنبال آن فروش نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

از دیگر فواید تولید محتوا بازاریابی کم هزینه اما تاثیرگذار است. برای کسب و کارهایی که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده‌اند، صرفه‌جویی در هزینه مسئله ای مهم است. تولید محتوا یکی از روش‌های کم هزینه اما موثر است چرا که تبلیغات هزینه‌های زیادی را دارد. همچنین با تولید محتوا از سایر رقبای خود عقب نمیمانید چرا که اگر کسب و کارها با پیشرفت تکنولوژی پیش نروند از گردونه رقابت حذف خواهند شد. امروزه بازار رقابتی وسیعی در کسب و کارهای اینترنتی ایجاد شده است و اگر شما در این محیط تلاش نکنید از سایر رقبای خود عقب خواهید ماند.

برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا چیست؟

اگر می‌خواهید در زمینه توسعه کسب و کار اینترنتی خود موفق باشید، باید بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم پیش بروید تا بتوانید بهترین محتوا را ارائه دهید‌. در واقع برای رسیدن به موفقیت بدون داشتن یک استراتژی محتوا که دقیق و اصولی باشد امکان‌پذیر نیست. برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا الگوهای مختلفی دارد و تعاریف متعددی نیز برای آن ارائه شده است.

استراتژی محتوا در واقع شامل راهنمایی‌ها و اصول قواعدی است که در تولید محتوای کسب و کار وجود دارد و این استراتژی به منظور جلب رضایت مشتری و تامین نیازهای کسب و کارها انجام میشود. هدف اصلی در برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا داشتن یک برنامه اصولی جهت موفقیت کسب و کار است و بیشتر به برنامه‌های تولید، مدیریت، به روز رسانی و توزیع محتوا پرداخته میشود.

قاعدتاً بدون داشتن یک استراتژی درست و اصولی نمیتوان به موفقیت دست پیدا کرد. در برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا باید سوال‌هایی مطرح شود و به آن پاسخ مناسب داده شود تا مطمئن شویم که برنامه درست و دقیقی برای تولید محتوا در نظر گرفته‌ایم. سوال اول این است که هدف از تولید محتوا چیست؟ دوم اینکه مخاطبان ما چه افرادی هستند؟ این سوال را میتوان اصلی‌ترین سوال برای برنامه‌ریزی محتوا دانست چرا که بدون شناخت جامعه هدف نمیتوان برنامه درستی برای تولید محتوا در نظر گرفت. سوال سوم اینکه مخاطبان چه زمانی به محتوای ما دسترسی دارند؟ چهارم این سوال است که محتوا چه ارزشی برای مخاطب دارد و چه مشکلی را حل میکند؟ و در آخر این سوال مطرح است که مخاطبان از چه لینکی به محتوای ما دسترسی دارند؟

با داشتن استراتژی مناسب شما مسیر مشخصی در این مسیر خواهید داشت و میدانید که به چه هدفی دست پیدا خواهید کرد. همچنین داشتن برنامه‌ریزی مناسب در این مسیر شما را از رقبا متمایز خواهد کرد. با داشتن استراتژی درست در این مسیر میتوانید هر مرحله که از این برنامه را پیش میبرید آن را تیک بزنید و متوجه شوید که چقدر به اهدافتان دست پیدا کرده‌اید.

انواع تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا با توجه به کاربرد آن به چند دسته تقسیم میشود که در ادامه قصد داریم به شرح آنها بپردازیم:

  1. محتوای آموزنده: یکی از مهمترین انواع تولید محتوا، محتوای آموزنده است که در قالب آن به سوالات مخاطبان پاسخ داده میشود. تولید محتوای مناسب برای محتواهای آموزنده بسیار اهمیت دارد چرا که موجب ترغیب مخاطبان به دنبال کردن محتوا میشود.
  2. محتوای دانستنی و اطلاع رسانی: بسیاری از پیج‌ها و کسب و کارها به دنبال افزایش آگاهی در مخاطبان هستند و میخواهند به نیازهای مخاطب پاسخ دهند از این رو این   نکته مهم است که این محتوا به شکلی متفاوت مخاطب انتقال داده شود.
  3. محتوای سرگرم کننده: گاهی نیز به عنوان یک تولید کننده محتوا قصد سرگرم کردن مخاطبان را دارید یا به دنبال ایجاد یک فضای سرگرم کننده برای او هستید. این کار نیازمند تولید محتوای جذاب است تا در طول روز که این محتواها را به مخاطبان به اشتراک میگذارید، موجب خستگی افراد نشود و برای آنها جذابیت داشته باشد.
  4. محتوای عاطفی: گاهی هدف شما از تولید محتوا ایجاد حسی متفاوت در درون مخاطب است، این نوع تولید محتوا از حساسیت زیادی برخوردار است، چرا که شما با احساسات مخاطب در ارتباط هستید.

۴ نکته مهم برای تولید محتوای موثر

تولید محتوا کار راحتی نیست و جزء کارهای زمان بر محسوب میشود. از این رو اگر قصد دارید که در فضای دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید، باید برای تولید محتوا وقت کافی را بگذارید و متفاوت‌تر از همه عمل کنید که اولین نکته از تولید محتوای موثر متفاوت بودن است. در فضای بیزینس مجازی همه افراد تولید محتوا میکنند اما هر تولید محتوایی پاسخگوی نیاز کسب و کار نیست و برای موفقیت در این حوزه باید متفاوت عمل کرد.

نکته طلایی دیگر برای تولید محتوای موثر، آنالیز کردن است که شما باید فعالیت سایر رقبای خود را زیر نظر داشته باشید و آن را آنالیز کنید. منظور از زیر نظر داشتن کپی کردن محتواهای رقبا نیست چرا که کپی برداری نتیجه معکوس برای کسب و کار خواهد داشت. به طور مثال در نظر بگیرید که کدام یک از فعالیت‌های رقبای شما موجب موفقیت آنها شده تا شما نیز به سبک جدیدتر و نوین آن را انجام دهید.

نکته بعدی در نظر داشتن موضوع محتوا متناسب با فعالیت کسب و کار است که یعنی تولید محتوای شما باید با حوزه فعالیت کسب و کار هماهنگی داشته باشد. به طور مثال اگر شما تولید کننده محتوا برای پیجی خاص و لوکس هستید، تولید محتوای عاطفی و یا طنز با موضوع فعالیت کسب و کار متناسب نخواهد بود و نتیجه عکس خواهد داد و نکته آخر این است که نباید صرفاً فقط محتوایی را به اشتراک بگذارید که کاری کرده باشید یعنی باید برای تولید محتوا وقت گذاشت و از تکراری بودن آنها پرهیز کرد.