تبلیغات محیطی

طراحی و ساخت بیلبورد تبلیغاتی

یکی از بهترین گزینه ها برای برندینگ و مارکتینگ، استفاده از بیلبورد تبلیغاتی است. بیلبورد تبلیغاتی اثر بخشی سریعی نسبت به تمامی گزینه های تبلیغاتی دیگر دارد. 

بیلبورد تبلیغاتی چیست

 یکی از ابزار های تبلیغاتی برای معرفی برند های تجاری بیلبورد است که در سایز های بزرگ اجرا می‌ گردد. به‌ تازگی در کشور های پیشرفته در بیلبورد ها از تصاویر تخیلی و به شکل سه‌ بعدی استفاده می‌ شود که باعث حیرت و شگفتی در هر بیننده‌ ای خواهد شد. در فرهنگ تابلو سازی بیلبورد به سطوح یا تخته‌ های قابل اجاره گفته می‌ شود که دارای جایگاه و قالب ویژه‌ ی نصب است که بعد از پایان دوره  اجاره ی آن یک آگهی جدید بر روی آن درج می‌ گردد.

 به‌ طور معمول در مکان‌هایی مانند خیابان های اصلی و فرعی، بزرگراه‌ ها، میادین شهری و جاده‌ ها بیلبورد ها را نصب می‌ کنند و برای درج محتوای تبلیغاتی بر روی بیلبورد از تصاویر  و بیشتر از متن نوشته‌ ها استفاده می‌ شود.  بیلبورد ها یکی از انواع تبلیغات چاپی عظیم‌ الجثه هستند که برای نصب به اجرای فونداسیون نیازمند می‌ باشند تا اینگونه بتوان محتوای تبلیغاتی چاپ‌ شده را در معرض دید عموم قرار داد.

 اگر از بیلبورد ها به شکل بهینه استفاده شود بازخورد بسیار قوی خواهد داشت و بهینه بودن تبلیغات به‌ معنای اجرای درست و در زمان و موقعیت مناسب خواهد بود و درست است که بیلبورد ها یکی از تبلیغات گران‌ قیمت هستند ولی بار تبلیغاتی مثبتی که این سازه ها دارند بسیار زیاد و اثر گذار است.

 استرابورد چیست و چه تفاوتی با بیلبورد دارند؟

 به نوعی از استند های تبلیغاتی ایستا که در مقایسه با سازه ی بیلبورد از ابعاد کوچک‌ تری برخوردار است استرابورد می‌ گویند.  این سازه‌ ها عموماً به‌ صورت مستطیل شکل طراحی می‌ شوند و جزو سازه های قابل حمل و بادبانی محسوب می‌ شوند. استرابورد ها در انواع و اقسام گوناگونی طراحی و ساخته می‌ شوند و در صنعت تبلیغات دارای جایگاه بسیار مهمی هستند.

 استرابورد ها به مانند بیلبورد ها در هر محیطی اعم از خیابان‌ ها و معابر شهری قابلیت نصب شدن را دارند و  محتوا هایی که استرابورد ها دارند به‌ لحاظ تبلیغاتی محتوا هایی هستند که برند ها و شرکت‌ های گوناگون قصد اطلاع‌ رسانی به مشتریان خود را از طریق آنها دارند.  در گذشته اطلاع‌ رسانی و یا منتقل کردن پیام‌ های فرهنگی تنها کاربرد های استرابورد ها به حساب می‌ آمد ولی با پیشرفت‌ هایی که در عرصه ی تکنولوژی پدید آمده‌ است این سازه‌ ها نیز دچار تغییر کاربری شده‌ اند و امروزه از آنها برای انجام تبلیغات متنوع استفاده می‌ کنند.

انواع بیلبورد چیست؟

 شیوه‌ های مختلفی برای پیاده‌ سازی و اجرای بیلبورد های تبلیغاتی وجود دارد که در این مطلب آنها را بیان می‌ کنیم:

 1. بیلبورد های فورمیک: ساخت پایه‌ ها به شکل بیضی ولی محتوای چاپ آن معمولی است.
 2. بیلبورد های حجمی: از اجسام واقعی در قسمت فرا بیلبورد برای به نمایش در آمدن استفاده می‌ کنند و بیشتر در کشور های غربی مرسوم است.
 3. بیلبورد های سه‌ بعدی: از پرسپکتیو های مجازی که از انعطاف زیادی دارند در ساخت بیلبورد های سه‌ بعدی استفاده می‌ شود اما به‌ دلیل هزینه ی بالای طراحی و نصب همه توانایی سفارش این نوع از بیلبورد را ندارند.
 4. بیلبورد های چرخان: در اشکال مثلثی یا سه وجهی طراحی می‌ شوند که بر روی یک پایه ی فلزی سه پیام تبلیغاتی مختلف قرار داده می‌ شود و با استفاده از یک موتور متحرک هر بار یک سمت از بیلبورد به نمایش گذاشته می‌ شود.
 5. بیلبوردهای مگا بورد: به شکل چند وجهی و در ابعاد ۷۲ متر ساخته می‌ شود و ماندگاری بالایی دارد.
 6. بیلبوردهای اسکرولر: به بیلبوردی گفته می شود که چند پوستر به شکل رول شده چاپ می‌ شوند و هر چند ثانیه یکی از پوستر ها اسکرول می‌ شود.
 7. بیلبورد های دیجیتالی: این نوع از بیلبورد ها هر چند ثانیه یک‌ بار آیتم‌ های جدیدی به آن اضافه می‌ شود و یا دوباره محو و اکران می‌ گردد.

بیلبوردهای تبلیغاتی با چه اهدافی استفاده می شوند؟

بیلبوردهای تبلیغاتی به منظور انتقال پیام تبلیغاتی و نمایش تصویری جذاب از یک محصول یا برند استفاده می شوند و چوب در کنار خیابان ها و اتوبان ها نصب می شوند، فرصت چندانی برای این امر ندارند و باید بسیار جذاب، ساده و گیرا باشد تا در مدت کوتاهی بین 5 تا 7 ثانیه پیام مورد نظر را به ذهن مخاطبین منتقل کند. از ویژگی های یک بیلبورد تبلیغاتی می توان به معرفی یک محصول یا یک برند اشاره کرد.

بیلبورد تبلیغاتی مناسب چه مشاغلی است؟

هر کسب و کاری می تواند از بیلبوردهای تبلیغاتی برای معرفی برند یا محصول خودش استفاده کند ولی چون هزینه ی اجاره این بیلبوردها بسیار بالا می باشد، تعداد محدوی از کسب و کار ها به این نوع تبلیغات محیطی روی آورده و از آن استفاده می کنند تا مشتریان جدیدی را به سمت محصولات خودشان کشانده و فروش خود را بالاتر ببرند.

هزینه اجاره بیلبورد تبلیغاتی

در هزینه ی بیلبوردهای تبلغاتی عوامل زیادی موثر هستند که باعث می شوند هزینه ی اجاره ی آنها متغیر باشد. از جمله این عوامل می توان به هزینه ی نصب و اجرا، ابعاد بیلبورد، مکانی که بیلبورد نصب می شود و نوع چاپ آن اشاره کرد.

همه ی کسب و کار ها از بیلبورد استفاده می کنند تا افراد زیادی آنرا ببینند و بتوانند فروش خود را افزایش دهند. لذا مکانی که بیلبورد تبلیغاتی نصب می شود از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه اجاره آن می باشد و هر چه این مکان پر تردد تر باشد، هزینه ی اجاره آن نیز بالاتر می رود.

در طراحی بیلبورد از چه عناصر بصری استفاده می شود؟

افراد فرصت چندانی برای مشاهده ی بیلبورد تبلیغاتی ندارند و قبلا ذکرکردیم شاید این فرصت بین محدوده ی 5 تا 7 ثانیه بصورت مفید و میانگین باشد، پس باید برای المانهایی که در طراحی بیلبورد استفاده می شود برنامه ی خاصی داشته باشید. در زیر به چند عنصر بصری که باید در طراحی بیلبورد تبلیغاتی به کار برده شود، اشاره می کنیم:

 1. لوگو

شاید مهمترین المانی که باید در طراحی بیلبورد تبلیغاتی استفاده کرد، لوگو باشد. لوگو در واقع معرف برند و یک کسب و کار است و باید طراحی لوگو به صورتی باشد که در ذهن مخاطب ماندگار شود. علاوه بر طراحی مناسب لوگو، سایز آن نیز در طراحی بیلبورد تبلیغاتی حائز اهمیت است یعنی نه خیلی بزرگ و نه اینقدر کوچک که دیده نشود و نکته ی بعدی محل قرار گیری لوگو در بیلبورد تبلیغاتی است که تجربه ثابت کرده بالا و سمت چپ شاید بهترین مکان برای قرار گیری آن باشد و لی در هر صورت نظر طراح با توجه به المانهایی که قصد استفاده دارد، ارجح تر است.

 1. شعارتبلیغاتی برند

شعار تبلیغاتی بیانگر هدف برند و کسب و کار شماست و بیانگر ارزش برند شما نسبت به رقبا بوده و باید ساده روان و شفاف باشد تا در ذهن مخاطبین جای بگیرد و در زمان طراحی به فونت و رنگ آن نیز دقت شود.

 1. عکس با کیفیت و خلاقانه

چون فرصت مشاهده بیلبوردها بسیار کم است نمی توان در طراحی آن از متن های طولانی استفاده کرد لذا عکس های با کیفیت و خلاقانه از دیگر عناصری است که می تواند پیام برند را به صورت بصری منتقل کند و هر چه عکس ها خلاقانه تر باشند، زمان بیشتری نگاه افراد جذب بیلبورد ها می شوند.

 1. اطلاعات تماس

درج راه های ارتباطی از مهمترین نکات طراحی بیلبورد هاست و هدف اصلی از استفاده از بیلبوردها ایجاد ارتباط بین مشتریان و برند است لذا سایز و فونت و رنگ شماره تماس یا راه های ارتباطی بسیار حائز اهمیت است.

سازه بیلبورد چیست؟

بیلبوردها یکی از موثرترین ابزارهای تبلیغاتی هستند که در سطح شهر بسیار به چشم می‌خورند و در جای جای آن نصب شده‌اند. بیلبوردها وسیله‌ای برای اطلاع رسانی در مورد کسب و کارها هستند و از طریق آنها می‌توان اطلاعات لازم درباره کسب و کارها را به مخاطبان رساند. به طور کلی ذهن افراد فقط به مدت ۷ ثانیه به صورت متمرکز به تبلیغات توجه می‌کند و اگر یک تبلیغ بیشتر از این مدت طول بکشد، دیگر موثر نخواهد بود.

از آنجایی که بیلبوردها اطلاعات را به صورت مختصر نشان می‌دهند، یکی از موثرترین شیوه‌های تبلیغات محسوب می‌شوند. بیلبوردها اندازه‌های گوناگونی دارند و بسته به ابعاد آنها قالب آنها نیز متنوع است و در قالب‌های گوناگونی قرار می‌گیرند. از بیلبوردها هم در فضای بسته و هم در فضای باز استفاده می‌شود به این صورت که در اندازه و ابعاد مختلف در فضاهای بسته مانند غرفه‌ها، نمایشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری و در فضای باز مانند جاده‌ها و خیابان‌های سطح شهر استفاده می‌شوند.

امروزه با پیشرفت علم در صنعت، بیلبوردهای تبلیغاتی در جنس‌های مختلفی وجود دارند و در ابعاد گوناگونی ساخته می‌شوند، بنابراین می‌توان در هر محیطی با هر نوع آب و هوای بیلبورد مناسبی را ساخت که در مقابل شرایط سخت آب و هوایی مقاوم باشد. یکی از حسن‌های تابلوهای تبلیغاتی داشتن فضای کافی برای تبلیغات است از این رو می‌توان اطلاعات لازم و کافی را هنگام تبلیغ کسب و کارها در بیلبوردهای تبلیغاتی گنجاند و از متن‌های آگهی متنوعی استفاده کرد.

در سال‌های اخیر میزان تقاضا در تبلیغات بیلبوردی افزایش پیدا کرده و تعداد آنها در سطح شهر نیز بیشتر شده است. اخیرا با بهره‌مندی از از نورپردازی و مواد درجه یک و مرغوب تولید و ساخت بیلبوردها متنوع‌تر از پیش شده است. معمولاً بیلبوردها بر روی پایه‌های بلند قرار می‌گیرند تا از فواصل دور نیز قابل رویت باشند که اجزای تشکیل دهنده بیلبوردها یکسان هستند و تفاوت آنها در نحوه طراحی و کیفیت تولید می‌باشد. از جمله اجزای تشکیل دهنده بیلبوردها می‌توان به فونداسیون، پایه، صفحه نمایش آگهی، سیستم نورپردازی، راهروها و نردبان‌های تعویض رویه، کلیپس و سپری، رویه تابلو، آگهی و بخش فرابیلبورد و حجم اشاره کرد.

کاربرد سازه بیلبورد

بیلبورد ها کاربردهای متنوعی دارند که از جمله کاربرد بیلبوردها نگهداری تابلوهای تبلیغاتی است، تابلوهای تبلیغاتی نیز یکی از موثرترین شیوه‌های تبلیغات هستند. یکی از محاسن این سازه بیلبورد قابلیت نصب بر هر مکانی است و در برابر شرایط جوی مختلف بسیار مقاومند. از جمله کاربرد بیلبوردها نصب آنها بر روی پل‌های عابر پیاده است، نصب بیلبوردها بر روی پل‌های عابر پیاده امکان دیده شدن تبلیغات را در فواصل بسیار زیاد میسر می‌سازد و از آنجایی که در طی روز افراد زیادی از خیابان‌ها و اتوبان‌های شهر عبور می‌کنند به صورت مداوم با این تبلیغات در تماس اند. کاربرد بعدی آنها نصب بیلبوردهای تبلیغاتی یا معرفی‌نامه در کارخانه‌ها است، بیلبوردهای تبلیغاتی در کارخانه‌ها موجب جلب توجه افراد به محصولات کارخانه و نحوه عملکرد آنها خواهد شد.کاربرد بعدی آنها نصب تابلوهای تبلیغاتی در جاده‌ها و خیابان‌ها است. روزانه افراد زیادی برای رفتن به محل کار، مدرسه، دانشگاه و… از خیابان‌ها و جاده‌های شهر عبور می‌کنند و تعداد تابلوهای تبلیغاتی نیز در سطح شهر و در خیابان‌ها و جاده‌ها بسیار است، از این رو روزانه تعداد زیادی از افراد با این بیلبوردها در ارتباط هستند و همین ارتباط مکرر چشمی موجب ثبت مطالب بیلبورد در ذهن مخاطب خواهد شد.

طی آماری جالب ثابت شده است که ۷۴ درصد بیلبوردهایی که جلوی دید راننده‌ها هستند توجه آنها را جلب کرده‌اند. ۴۸ درصد آگهی‌های این بیلبوردها خوانده می‌شوند و ۳۲ درصد مردم تبلیغات بیلبوردی را مزاحم یا اعصاب خردکن نمی‌دانند و ۶۸ درصد بازدید کننده‌های بیلبورد مایل به خرید آنی هستند و ۲۴ درصد مردم با دیدن بیلبوردهای یک کسب و کار، محصول یا خدمات آن را خریداری کرده‌اند.

از دیگر کاربردهای بیلبوردها اعتبار بخشیدن و کسب و کارهاست چرا که طبق تجربه و شواهد، وقتی مردم تبلیغ برندی را روی بیلبوردها می‌بینند، آن را معتبرتر می‌دانند. در نتیجه بیلبوردها برای کسب و کارهایی که می‌خواهند طیف گسترده‌ای از مردم را هدف بگیرند هنوز هم یکی از موثرترین روش‌های تبلیغات است.

اجزای بیلبورد تبلیغاتی چیست؟

 برای ساخت و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی به اجزای مختلفی نیاز است تا بتوان بیلبوردی را که از همه لحاظ مناسب باشد طراحی و اجرا کرد. این اجزا عبارتند از:

 • محل اتکای سازه بیلبورد : اتکای سازه بیلبورد، به تکیه‌گاهی می‌گویند که از جنس فلز است و بیلبورد را روی آن نصب می‌کنند. می‌توان گفت که اتکای سازه مهمترین قسمت اجزای بیلبوردها می‌باشد. این سازه‌ها محل مشخصی برای نصب دارند.
 • ستون تابلو: ستون تابلو از جنس فلز است اما داخل آن خالی می‌باشد، جنس این ستون از فلز مقاوم ساخته می‌شود تا تحمل وزن کل بیلبورد را داشته باشد، این قسمت از بیلبورد نقش اصلی در نگهداری بیلبورد را دارد و باعث تثبیت سازه بر روی زمین می‌شود. اولین مرحله برای ساخت بیلبوردها در نظر گرفتن شاون است.
 • نگهداری تابلو: نگهدارنده تابلو بیلبوردهای تبلیغاتی دارای پایه‌های محکم و قوی هستند که جنس آنها معمولاً فلز یا بتن است. بهره‌گیری از پایه‌های فلزی یا بتنی به این دلیل است که بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند. این نگهدارنده‌ها از زیر تابلو تا سطح زمین امتداد دارند.
 • صفحه اصلی تابلو: همه بیلبوردهایی که در جاده‌ها و در سطح شهر وجود دارند دارای صفحه فلزی برای نگهداری تبلیغات و محتویات تابلو دارند. در واقع در این قسمت متن تصویر مورد نظر نمایش داده می‌شود. این تابلوها به دو صورت بر روی پایه نصب می‌شوند و می‌توانند به صورت دائمی یا موقتی بر روی پایه قرار بگیرند.
 • نورپردازی تابلو: یکی از روش‌های جلب توجه افراد به تبلیغات بیلبوردها، استفاده از نورپردازی است. در واقع برای اینکه تبلیغات موجود در بیلبوردها را برجسته‌تر کنند از نورپردازی استفاده می‌کنند که برای این کار از چراغ‌ها و لامپ‌ها در ابعاد مختلف بهره گرفته می‌شود که تاثیر چشمگیری بر افزایش جذابیت تابلوها دارند. همچنین این نورپردازی‌ها به بهتر دیده شدن تابلوها در شب کمک چشم‌گیری می‌کنند.

اهمیت طراحی و ساخت بیلبورد

 طراحی بیلبوردهای تبلیغاتی یکی از روش‌های تاثیرگذار بازاریابی و برندینگ برای کسب و کارها شناخته می‌شود و بیلبوردها در افزایش اعتبار کسب و کارها تاثیر زیادی دارند و موجب فروش بیشتر محصولات و اطمینان بخشیدن به مخاطبان می‌شود که اینجاست که اهمیت طراحی و ساخت بیلبوردها اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

بیلبوردهای تبلیغاتی با دارا بودن فضای بسیار کافی و بزرگ برای نصب آگهی‌های متنوع سال‌هاست که در اختیار کسب و کارها قرار گرفته اند. از آنجایی که محل نصب بیلبوردها در همه جای شهر و جاده‌ها اتوبان‌هاست هر روزه افراد بسیار زیادی با آنها در ارتباط هستند و هر روزه توجه افراد بسیاری را به خود جلب می‌کنند همچنین از آنجایی که بیلبوردها دارای فضای کافی برای تبلیغات هستند برای درج همه اطلاعات آگهی می‌توان مانور بسیار داد.

 همچنین به این دلیل که بیلبوردها اطلاعات را به صورت مختصر و مفید به مخاطبان ارائه می‌دهند تاثیر بیشتری بر مخاطب می‌گذارند. یک بیلبورد تبلیغاتی به طور کلی دارای عکس، متن یا شعار، نام شرکت، لوگو، اطلاعات خدمات و اطلاعات تماس و ارتباط با کسب و کار است و از این طریق مخاطب با یک نگاه همه اطلاعات مربوط به سازمان را دریافت خواهد کرد.

تبلیغات از طریق بیلبوردها یک روش فوق العاده برای جذب افراد به کسب و کار شماست و طرفداران آن روز به روز در حال افزایش هستند. با توجه به مزایای گفته شده از بیلبوردهای تبلیغاتی به طبع طراحی آنها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در طراحی این بیلبوردها به کاربردن نهایت خلاقیت بسیار مهم است چرا که اگر در طراحی آنها از خلاقیت کافی استفاده نشود با وجود همه مزایای استفاده از بیلبوردها نتیجه مطلوب را نخواهد داشت و به کار بردن رنگ‌های مختلف، طرح‌های متنوع و جدید و… همگی در جذابیت بیشتر بیلبوردها تاثیر تاثیر مستقیم دارند.

ساخت بیلبورد تبلیغاتی

برای ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی ابتدا همه اجزای مختلف و متریال‌های آن را آماده کرده و سپس شروع به ساخت آن می‌کنند. با توجه به گستردگی درخواست کاربران و مخاطبان امروز شرکت‌های بسیاری در زمینه تولید و ساخت سازه بیلبوردهای تبلیغاتی مشغول هستند و انواع مختلفی از این سازه بیلبورد را تولید و عرضه می‌کنند. بیلبوردها ابزارهای موثری جهت تبلیغات هستند از این رو طراحی و ساخت یک سازه بیلبورد تبلیغاتی خوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

جهت ساخت سازه بیلبوردهای تبلیغاتی باید یک سری نکات رعایت شود تا بهترین تاثیر را داشته باشد که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد. اول از همه اینکه این سازه‌ بیلبورد باید از مقاومت کافی برخوردار باشند تا هم بتوانند وزن سازه بیلبورد را تحمل کنند و هم در برابر رطوبت یا نور خورشید از خود مقاومت نشان دهند. دوم این موضوع مطرح است که سازه بیلبورد از طراحی زیبا و جذابی برخوردار باشد، چرا که اصلی‌ترین قسمت طراحی بیلبورد نیز همین است و در این صورت است که تبلیغات شما روی مخاطب اثر خواهد گذاشت.

موضوع سوم نیز ترکیب رنگی استفاده شده در صفحه نمایش سازه  بیلبورد است، استفاده از رنگ‌های زیبا و جذاب در جذب مخاطب اثر بسزایی دارد و نتایج بهتری را در بر خواهد داشت. نوع ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی به سفارش و تقاضای مشتری بستگی دارد و کلیه ملزومات از لحاظ ابعاد، وزن و نوع مواد مورد استفاده، به همین موضوع مرتبط است. یکی از عواملی که بیلبوردها در برابر آن آسیب پذیر هستند، نیروی باد می‌باشد چرا که سازه بیلبوردها در طی مدت زمانی که پابرجا هستند بسیار در معرض باد قرار می‌گیرند از این رو باید این سازه‌ بیلبورد از مقاومت بالایی برخوردار باشند.

در روند ساخت سازه بیلبوردها باید در ساخت همه اجزای آن نکاتی رعایت شود تا در نهایت بیلبورد استانداردی ساخته شود.

 1. فونداسیون: جهت اجرای فونداسیون بیلبوردها، بسته به اینکه قرار است سازه بیلبورد چه میزان وزنی را تحمل کند نیاز به محاسبات دقیق مهندسی دارد، این بخش در زیر زمین قرار گرفته و جنس آن از میله گرد، بتن، پلیت یا صفحه‌ای برای اتصال پایه می‌باشد.
 2. پایه بیلبورد: این قسمت از زیر زمین تا زیر صفحه اصلی بیلبورد امتداد دارد که اشکال متنوعی دارند و جنس آنها از بتن، لوله‌های سنگین و یا شبکه‌های فلزی است.
 3. رویه تابلو: رویه تابلو قسمتی است که آگهی بر روی آن نصب می‌شود، در گذشته آگهی‌ها به روی پارچه نصب می‌شد اما امروزه با بهره‌گیری از دستگاه‌های چاپ بزرگ بر روی بنر، فلکس یا استیکر چاپ، چاپ می‌شوند.
 4. سیستم نورپردازی: سیستم نورپردازی شامل دستک‌های کشویی و قاب پروژکتور هستند تا بتوان در مواقع لزوم آن را تعویض یا تنظیم کرد و برای هر یک و نیم متر از سطح تابلو یک پروژکتور نیاز است.
 5. راهرو و نردبان تعویض رویه: راهرو یکی از اصلی ترین قسمت‌های ساخت بیلبورد است چرا که نصاب باید بتواند جهت تعویض آگهی به راحتی روی آن تردد کند و اگر این قسمت استاندارد نباشد موجب سقوط نصاب خواهد شد.
 6. کلیپس و سپری: نقش اصلی کلیپپس و سپری برای صاف کردن سطح تابلو است تا سطح آن کاملاً یکدست شود و اگر در سازه بیلبورد استفاده نشوند، رویه تابلو چروک خواهد شد.
 7. آگهی: قسمت نهایی بیلبوردهای تبلیغاتی آگهی است، آگهی برای هر مشتری متفاوت است. آگهی‌ها در انواع گوناگونی از جمله بنر، فلکسی،استیکر و… وجود دارند.